Akcje las

"100 DĘBÓW DLA NIEPODLEGŁEJ POLSKI"

W dniu 24 października 2018 roku grupa członków Szkolnego Koła Miłośników Przyrody i harcerzy pod opieką  P. Agnieszki Kalinowskiej i P. Agnieszki Tarnickiej - Dymek wybrała się do lasu w okolice Bielan, aby podjąć akcję zasadzenia 100 dębów na pamiątkę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po przybyciu na miejsce, Pan leśniczy w swoim przemówieniu wspomniał, jak wiele trudu potrzeba, by stworzyć las  jaki wszyscy znamy.  Wyraził nadzieję,  że uczestnicy sadzenia pojawią się w tym samym miejscu po upływie wielu lat, by podziwiać rozwijający się już drzewostan.

W celu jak najlepszej jakości sadzenia, przeprowadzony został przez Pana leśniczego instruktaż sadzenia drzew, ułatwiający sadzonkom adaptację do warunków występujących na uprawie leśnej. Po instruktażu, pomimo lekko siąpiącego deszczu, wszyscy przystąpili do pracy. Uczniowie mieli okazję odnowić fragment lasu  sadzonkami Dębu szypułkowego. Praca była trudna ze względu na warunki pogodowe i konieczność wykopywania dość głębokich dołków pod sadzonki. Nie zniechęciło jednak nikogo  pochmurne niebo zapowiadające deszcz i chłód ani ryzyko pojawienia się odcisków na rękach od ciężkiej pracy. Poprawność  wysadzenia sadzonek na bieżąco kontrolował P. leśniczy służąc pomocą i radą. Po zakończonej pracy, trochę przemoczonych i zziębniętych uczestników akcji zaproszono do ogniska, przy którym mogli się wysuszyć, odpocząć oraz upiec kiełbaski. Pieczenie kiełbasek umilano harcerskimi piosenkami i pogadanką o funkcji lasu.

Tegoroczna akcja pomimo chłodu i przelotnego deszczu uzmysłowiła nam ogromną potrzebę odnawiania naszych cennych leśnych zasobów. Pan leśniczy był w pełni podziwu dla wszystkich harcerzy, członków koła oraz Pań opiekunek za wytrwałość, rzetelne i fachowe wykonanie nowych nasadzeń.

Po stronie natury

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Raciążu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej – „Posadźmy wspólnie 1 000 000 drzew” zorganizowanej przez  firmę  Żywiec Zdrój wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym. Partnerem tego wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, a patronat nad tegoroczną edycją objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne. Do działań na rzecz przyrody zachęcała również ambasadorka programu – podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Celem tegorocznej edycji było zasadzenie kolejnego miliona drzew oraz inspirowanie społeczeństwa do troski o naturę z myślą o przyszłych pokoleniach.

To właśnie drzewa w programie „Po Stronie Natury” są najważniejsze.  Mają nieoceniony wpływ na nasze życie – produkują życiodajny tlen, chronią przed suszami i powodziami. O tym wiemy wszyscy, ale mało kto wie, że odgrywają ogromną rolę w ochronie naturalnych zasobów wody.

Dzięki wyjątkowej akcji konsumenckiej, do programu mógł przyłączyć się każdy. Wystarczyło wpisać specjalny kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na www.postronienatury.pl  i zadedykować drzewo bliskiej osobie. W zamian za to leśnicy z Lasów Państwowych posadzili drzewo w naszym imieniu.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Raciążu posadzili ponad 60 drzew.

Koordynatorem akcji była p. Aneta Kowalska, a pomysłodawczynią – Ewa Sadowska (uczennica klasy IIIB Publicznego Gimnazjum w Raciążu).