2018/2019 ZHP ,,NIEUSTRASZENI” i ,,ŚWIETLIKI”

ZHP

Harcerze porządkują groby.

25 pażdziernika 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu odbyła się Obietnica Zuchowa gromady ,,Świetliki” oraz Przyrzeczenie Harcerskie drużyny ,,NIEUSTRASZENI” w 100 rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Drużyna harcerska została założona 15 września 2017r.W skład naszych drużyn wchodzą dziewczęta i chłopcy, którzy kochają przygodę i zabawę.

Na uroczystość przybyli:

pan Burmistrz Miasta Raciąża Mariusz Godlewski

pan dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciążu Dariusz Mosakowski wraz z panią wicedyrektor Elżbietę Tobolską

komendant hufca z Płońska Daniel Sawicki zastępca przewodniczącego Rady miejskiej pan Paweł Chrzanowski

ks. Proboszcz Wiesław Kosiński

dowódca plutonu w Raciążu pan Grzegorz Domański

Przewodniczący rady rodziców pan Artur Gizler

przewodnicząca klubu seniorów w Raciążu pani Maria Chyczewska

prezes klubu motocyklowego CAVALCADE pan Andrzej Pokorski

To były wyjątkowe chwile dla zuchów i harcerzy, którzy przygotowywali się przez cały rok i czekali na ten dzień, w którym z dumą będą nosić znaczki zuchowe i krzyże harcerskie. Wiele emocji i wzruszeń wzbudził sam moment ślubowania. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni przy ognisku po czym udali się na słodki poczęstunek.

Nad drużyną harcerską oraz gromadą zuchową sprawują opiekę:

dh. Marta Bielska

dh. Agnieszka Tarnicka-Dymek

dh. Bożena Wychódzka

CZUWAJ!

11 LISTOPADA

11 listopada to ważne święto dla każdego Polaka, bo ta data przypomina nam, że możemy cieszyć się odzyskaną w 1918r. wolnością. W tym roku obchodziliśmy 99 rocznicę tego doniosłego wydarzenia.

Zuchy i harcerze uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji ojczyzny. Reprezentacja harcerzy niosła poczet sztandarowy. Po Mszy Swiętej wszyscy uczestnicy przeszli ulicami Raciąża pod Pomnik Pamięci Narodowej. Harcerze pełnili wartę przed pomnikiem.

Biwak harcerzy 2017

Po raz pierwszy dzięki uprzejmości pana dyrektora Dariusza Mossakowskiego odbył się biwak harcerzy i zuchów na terenie Szkoły Podstawowej w Raciążu.

W piątek późnym popołudniem wszyscy druhowie zjawili się w szkole z potrzebnym ekwipunkiem i dobrym humorem. A wszytko po to, aby przeżyć niezapomniane chwile w swoim towarzystwie. Opiekę nad nimi roztoczyły panie: Marta Bielska, Agnieszka Tarnicka-Dymek, Joanna Traczyk, Bożena Wychódzka.

Starsi harcerze i opiekunowie prowadzili zadania dla zuchów i młodszych harcerzy. Po ukończeniu każdej konkurencji drużyny otrzymywały lizaki. Na zakończenie dnia wszyscy zasiedli przy ognisku, piekli kiełbaski i śpiewali harcerskie piosenki. Po wyczerpującym dniu udali się na spoczynek.

Następnego dnia po śniadaniu był jeszcze czas na zabawy integracyjne oraz śpiew piosenek. Na koniec pozostało jeszcze tylko posprzątać po sobie i zmęczone (po atrakcjach poprzedniego wieczoru i nocy), ale szczęśliwe druhny i druhowie mogli udać się do swoich domów.

Czcimy pamięć zasłużonych i przyjaciół naszej Szkoły

Po raz pierwszy 27-go października 2017r. zuchy i harcerze z próbnej drużyny harcerskiej wraz z drużynową i przybocznymi odwiedzili raciąski cmentarz parafialny .Druhna Bożena Wychódzka w ciekawy sposób opowiadała o postaciach związanych z naszą placówką

Celem naszej wizyty było uczczenie pamięci tych, którzy odeszli – nauczycieli, przyjaciół szkoły – żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy i ludzi dobrej woli, którzy zawsze dobrym słowem i pomocą służyli naszej szkole, a także najbliższych – członków rodzin, kolegów, znajomych.

Harcerze byli solidnie przygotowani do robienia porządków na grobach i mimo, że ten dzień był chłodny, to z ochotą pracowali, aby na koniec zapalić pamiątkowe znicze Żołnierzom września 1939 i Armii Krajowej w hołdzie…

Czuwaj !

Utworzenie drużyny harcerskiej

Przy Szkole Podstawowej w Raciążu we wrześniu 2017r. powstała Próbna Drużyna Harcerska ,,Nieustraszeni” oraz Gromada Zuchowa ,,Świetliki”

Praca na zbiórkach polega na metodzie harcerskiej cechującej się: pozytywnością, indywidualnością, świadomością celów, wzajemnością oddziaływań, dowolnością i naturalnością.

Na zbiórkach przeprowadzane są różne formy pracy służące w zdobywaniu wiedzy: integracyjne, organizacyjno-porządkowe, obrzędowe, artystyczne, gry z elementami rywalizacji, gry terenowe, rajdy i biwaki.

Drużynowa: dh. Marta Bielska

Przyboczne: dh. Agnieszka Tarnicka-Dymek, dh. Bożena Wychódzka, Joanna Traczyk