Wydarzenia 2014/2015

KONKURSY ŚWIETLICOWE

Wychowawcy Świetlicy Szkolnej byli organizatorami konkursów szkolnych:

„ Talerz pełen zdrowia” promujący zdrowy styl odżywiania się i „ Dzieła z plastiku” w związku z kwietniowymi obchodami Dnia Ziemi. Prace uczniów zostały nagrodzone i wyeksponowane dla rodziców i całej społeczności szkolnej MZS w Raciążu.

Letnie zabawy

Kiedy wiosenne słońce zaświeci

do zabawy biegną dzieci.

Grają w piłkę z kolegami

i rysują na piasku patykami.

Przyrodę obserwują, podziwiają,

ze stokrotek bukiety układają.

Śpiewu ptaków nasłuchują.

Gumy, skakanki idą w ruch

jak sam nie mogę grać,

zagrajmy we dwóch.

I tak wesoło na świetlicowych

zajęciach mija czas, że już

wakacje wołają nas.

Wiosenne prace plastyczne

Wiosna jako czas budzenia się roślin z zimowego snu zainspirowała nas do wykonania   wiosennej gazetki i elementów symboli wiosny spotkanych w czasie spacerów i zabaw na powietrzu.

Wiosna

Wesoło powitaliśmy nową porę roku-Wiosnę. Prowadziliśmy wiosenne obserwacje i opiekowaliśmy się roślinami w kąciku przyrody. Wspomnienia z obserwacji zaowocowały bogactwem prac plastyczno-technicznych, które ozdobiły salę świetlicową . Wyeksponowałyśmy też najciekawsze prace na holu szkolnym tworząc wystawkę prac dzieci „Witamy wiosnę”. Pokazane zostały gatunki ptaków kończące zimową akcję: „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”, przedstawiające  skrzydlatych przyjaciół żyjących  w naszej okolicy. Nie brakowało także wiosennych roślin i owadów, spotykanych w czasie spacerów.

Przedstawienie ,,Na straganie''

Realizując treści prozdrowotne, omawialiśmy tematykę związaną ze zdrowym stylem życia. Podsumowaniem było wystawienie inscenizacji wiersza J. Brzechwy „Na straganie”, mające na celu zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się, spożywania większej ilości owoców i warzyw . A także wykonanie prac plastycznych związanych z omawianą tematyką, wyeksponowanych na gazetce szkolnej.

Gry i zabawy

Świetlica Szkolna pełni funkcję wychowawczą i opiekuńczą. Dzieci oprócz zorganizowanych zajęć korzystają tez z różnorodnych form spędzania czasu w szkole. Odrabiają prace domowe, uczestniczą w zabawach dowolnych, integrują się z wychowankami, nawiązują nowe kontakty z rówieśnikami, wymieniając się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Bal Karnawałowy

„W Karnawale, w karnawale nie siedzimy w domu wcale…..” wybraliśmy się na bal przygotowany na świetlicy szkolnej. Na bal przybyło wiele postaci z bajek, księżniczki i królowie. Wychowankowie zadbali o wystrój Sali i przygotowanie prezentacji własnych strojów karnawałowych. Czynnie uczestniczyli w konkursach,  konkurencjach i zabawach tanecznych prowadzonych przez wychowawców. Aby tradycji stało się zadość w czasie karnawału nie mogliśmy pominąć „Tłustego czwartku” i przyjemności spożywania pączków.

Boże Narodzenie

Wychowankowie świetlicy szkolnej z wielką niecierpliwością przygotowywali   się na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Czas oczekiwania efektywnie spędzali na przygotowaniu elementów dekoracji Sali świetlicowej, angażując się w zajęcia plastyczno-techniczne. Nie brakowało inspiracji i pomysłów, które aktywnie wdrażali w życie. Nasza świetlica zachwycała wystrojem rodziców i uczniów całej szkoły. Przypominała domowe ciepło, a my czuliśmy się jak wielka rodzina zgromadzona przy pięknie ozdobionej choince. Św. Mikołaj obdarował dzieci podarunkami w formie słodyczy, wysłuchał przygotowanych dla niego piosenek i odebrał listy od dzieci, które powstały w trakcie zajęć świetlicowych. Zorganizowaliśmy też „ Koncert kolęd ”, w którym udział wzięli chętni uczniowie, występując solo lub zespołowo. A także wigilię świetlicową, podtrzymując tradycje dzielenia się opłatkiem, przepraszania się z kolegami i koleżankami, składania życzeń, wspólne kolędowanie.

11 listopada

Wychowankowie realizując treści patriotyczne zapoznali się z historycznym znaczeniem dla państwa polskiego odzyskania niepodległości. Zorganizowali gazetkę tematyczną dla rodziców i całej społeczności szkolnej, eksponując własnoręcznie wykonane symbole narodowe.

Dekoracja holu szkolnego

Elementem realizacji projektu edukacyjnego „ Witamy Panią Jesień ’’było zorganizowanie dekoracji holu szkolnego dla rodziców i uczniów MZS w Raciążu. Wykonaliśmy różnorodne prace plastyczno-techniczne z wykorzystaniem przede wszystkim „darów natury” i bogactwa jesiennej przyrody, zebranej przez dzieci z pola, lasu, parku i ogrodu. Ekspozycja prac wychowanków świetlicy cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Jesienne spacery

Jesienne spacery i zabawy na powietrzu były inspiracją do obserwacji przyrodniczych oraz zaangażowania wychowanków w  gromadzenie darów przyrody i rozwijania inwencji twórczej dzieci.

Jesienne dekoracje na świetlicy

Jesienne spacery i zabawy na powietrzu zainspirowały nas do zbierania i gromadzenia „jesiennych okazów przyrody”, w które tegoroczna złota polska jesień była bardzo bogata. Wykorzystując to bogactwo stworzyliśmy projekt edukacyjny „ Witamy Panią Jesień ”. Realizacja projektu przyczyniła się do powstania wielu wspaniałych prac plastyczno - technicznych płaskich  i przestrzennych. Ich ekspozycja na Sali świetlicowej, ciepło barw,  wprowadziła jesienny nastrój.

Wygląd świetlicy