Ostatniego dnia wakacji wolontariusze naszej szkoły: Karolina Traczyk, Natalia Szpieg i Kamila Przeździęk wraz z opiekunkami: p. Anetą Kowalską oraz p. Joanną Traczyk wzięli udział w Festynie Rodzinnym w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Kraszewie Czubakach.
W trakcie imprezy bawiliśmy się przy muzyce zespołu Jasnoczarni z małymi i dorosłymi pacjentami, grillowaliśmy, częstowaliśmy gości przepyszną grochówką oraz sprzedawaliśmy przepiękne prace wykonane przez samych pacjentów.
Podczas festynu każdy znalazł coś dla siebie. Spędzony czas dał nam wiele radości i satysfakcji.
„NIE LICZY SIĘ ILE POSIADASZ, ALE ILE DAJESZ INNYM I JAK SIĘ Z NIMI DZIELISZ”
Podręczniki nie objęte dotacją MEN
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 Szkoły Podstawowej w Raciążu klas I - III. Fotoreportaż w albumie fotograficznym
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 Szkoły Podstawowej w Raciążu klas IV - VII i gim. Fotoreportaż w albumie fotograficznym
Zbliżające się wakacje to piękny i zasłużony czas wypoczynku. Ważne jest, aby przebiegał on w bezpiecznych warunkach.
Drogi rodzicu warto przeczytać:
Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN dla rodziców i opiekunów
Bezpieczne wakacje, czyli 7 rzeczy, których warto nauczyć dziecko (artykuł Librus)
oraz coś od nas "Młodzież w wieku szkolnym jest podatna na podejmowanie zachowań ryzykownych".
Życzymy wspaniałych wakacji.
Przedstawienie "Co w życiu jest ważne?" W ramach współpracy z Publiczną Biblioteką w Raciążu absolwentki naszej szkoły ( obecnie uczennice LO) wystawiły inscenizację, pt.: ,, Co w życiu jest ważne?”, które obejrzeli uczniowie kl. I b, II a, III a i III c.
Projekt "Rozumiem, co czytam" W ramach realizacji projektu ,,Rozumiem, co czytam” uczniowie III a systematycznie zapraszali osoby dorosłe, które czytały fragmenty książek literatury dziecięcej. W czerwcu trzecioklasistom czytała bibliotekarka szkolna p. Iza Sadowska oraz ksiądz Rafał Kabelis. Podsumowując całoroczną pracę dzieci, wyłoniono czterech Mistrzów czytania ze zrozumieniem: Krzysztofa Cieślińskiego, Wiktora Kozakiewicza, Michała Kłosińskiego, Dawida Świesa. Tytuł Mistrzyni Czytania ze zrozumieniem uzyskały: Zuzanna Dalkiewicz, Liliana Wochnowicz, Małgorzata Fajdek. Nagrody książkowe zostały zakupione dzięki współpracy z MCKSiR.
Sukcesu w taekwondo 16. 06. 2018 r. w Otwartych Mistrzostwach Mazowsza w Taekwondo Olimpijskim w Ciechanowie I miejsce zajął Adam Kowalski - uczeń klasy IIIa, zaś IV miejsce Bartłomiej Wojtal- uczeń kl. I a. To wielkie osiągnięcia, bo nasi chłopcy trenują taekwondo dopiero od września minionego roku.
Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy "OLIMPUS" (sesja wiosenna) - wręczenie nagród i dyplomów (19 laureatów)
Przekazanie karmy dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Pawłowie
15 czerwca 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu przekazali karmę dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Pawłowie. W ramach akcji – „ Burek sam nie poprosi o pomoc” zebrano ok. 300kg produktów żywnościowych.
Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za duże zaangażowanie i zachęcamy do dalszej współpracy.
„Najlepsza część życia ludzkiego to małe, bezimienne i zapomniane akty dobroci i miłości”
William Wordsworth
OLIWIA BYLIŃSKA – WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYM ALBUS 2018
Dnia 10 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny ALBUS 2018 organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.
Wyniki uczniów naszej szkoły:
DYPLOM WYRÓŻNIENIA – Oliwia Bylińska (VIIb).
DYPLOM UZNANIA - Tymon Obrębski (VIIb), Dominik Chłopik (VIIb), Mirosław Sadowski (VIIb), Małgorzata Berent (VIIa), Oliwia Niksa (VIIa), Karolina Traczyk (IIb), Adam Włodarski (IIb), Jakub Gryszpanowicz (IIb).
Opiekunem grupy była p. Aneta Kowalska.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 15.06.2018 r. dzieci klas Ib i II a obejrzały przedstawienie pod tytułem ,, Co w życiu jest ważne?" w wykonaniu aktorów z Młodzieżowego Koła Bibliotek działającego przy Bibliotece Miejskiej w Raciążu.
W budynku Senatu 12 czerwca 2018 r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczeństwo pożarowe na co dzień”. Organizatorem konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i placówek opiekuńczych był senacki Zespół Strażaków. Na finał konkursu został zaproszony uczeń klasy 7c Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu Tomasz Wyszyński z opiekunem Joanną Wawrowską. Nagrody za najlepsze prace wręczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Edward Zaremba, pełnomocnik ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. związków zawodowych.
To szczególne wyróżnienie dla naszego ucznia, gdyż w konkursie wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników, a Tomek znalazł się wśród 72 uczestników zaproszonych z całej Polski. Wszyscy uczestnicy, obecni na finale konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Zwiedzili Parlament, przeprowadzili symulację obrad w Sali Plenarnej Senatu. Zjedli obiad w sejmowej stołówce oraz odbyli wizytę w Szkole Głównej Straży Pożarnej do której zostali zawiezieni specjalnymi autokarami.
Gratulujemy Tomkowi i życzymy dalszych sukcesów!
Rozdanie dyplomów konkursu ortograficznego - Oliwia Bylińska zdobyła wyróżnienie.
Finaliści konkursu ortograficznego klas III SP to: Kacper Czajkowski ucz. kl. III c oraz Julia Raszkowska ucz. III a. Z klas VII finalistki z ortografii w roku szkolnym 2017/18 to: Oliwia Bylińska VII b i Wiktoria Nąć VII c.
II etapem był udział tych uczniów w Miejskim Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii” klas III i VII w Płońsku pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Płońsk. W konkursie uczestniczyło 124 uczniów z 30 szkół powiatu płońskiego, Litwy i Irlandii. Nasza uczennica kl. VII Oliwia Bylińska zdobyła wyróżnienie.
Noc bibliotek 09. 06. 2018 r. uczniowie kl. II a, III a i III b brali udział w akcji Noc Bibliotek, w naszej Publicznej Bibliotece w Raciążu. Wypożyczały książki, wykonywały zakładki, bawiły się w kalambury, a także śpiewały piosenki.
7 czerwca 2018 r. w MCKSiR uczniowie kl. I a i II b obejrzeli spektakl pt. ,, Tajemnica zaginionej korony" przygotowany przez uczennice LO w Raciążu oraz Panie z Biblioteki Miejskiej.
Wycieczka trzydniowa klas IV-V (28-30 maja 2018r.) na Kaszuby – źródła rzeki Łyny, Szymbark, Ostrowo, Hel, Gdańsk
Apel - wręczenie dyplomów, medali zdobytych przez uczniów na konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz zawodach sportowych
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa. W związku z tym Szkolne Koło PCK zorganizowało gazetkę w postaci komiksu na holu szkolnym ,,Nie daj się wciągnąć!". 30 maja 2018 r członkowie SK PCK rozdawali uczniom ulotki ,,Co grozi palaczowi?" dostarczając informacji na temat skutków palenia papierosów i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka - choroby wywołane przez tytoń.
25 maja 2018 r. zakończyła się akcja ,, Gorączka Złota PCK". Wszystkie monety o nominałach 1,2,5 -groszowych zostały zebrane, zważone i przekazane do Biura Oddziału Rejonowego PCK w Płońsku.
Uczniowie SP oraz klasy gimnazjum w Raciążu zebrali monety o łącznej sumie 10,39 kg.
I miejsce w tej akcji zajęła klasa VI c (3,90 kg) , wychowawca klasy p. Joanna Traczyk
II miejsce klasa II b ( 1,82 kg), wychowawca klasy p. Bożena Wychódzka
III miejsce klasa IV b (1,30 kg), wychowawca klasy p. Iwona Donarska
Pieniądze z tej akcji będą przeznaczone na zakup wyprawek dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy.
Udział uczniów w uroczystościach kościelnych w związku z peregrynacją obrazu i relikwii św. Stanisława Kostki - patrona naszej diecezji oraz patrona dzieci i młodzieży.
24 maja 2018 r w klasie I a odbyły się warsztaty plastyczno - techniczne, które zostały przeprowadzone przez panią Dorotę Kobuszewską z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu - Klubik ,, Baby robią". Odbyła się pogadanka na temat rękodzieła. Pani Dorota pokazała wykonane przez siebie prace i omówiła sposób ich wykonania. Następnie uczniowie wykonywali kwiatki z gotowych elementów dla mam z okazji ich święta.
Uczniowie klas trzecich SP byli na wycieczce w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach oraz w Golubiu Dobrzyniu. Celem wycieczki do Obór było podziękowanie przez uczniów za Pierwszą Komunię Świętą . Ksiądz Rafał Kabelis odprawił w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej mszę świętą ,dziękczynną w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, pani katechetka , panie wychowawczynie klas III i przedstawiciele rodziców.
W Golubiu –Dobrzyniu uczniowie zwiedzili zamek zbudowany przez zakon krzyżacki w 1300r. Przewodnik zamku pokazał uczniom m.in.: dziedziniec, izbę tortur, końskie schody, loch głodowy, cele pokutniczą , kaplicę oraz okazałe komnaty .Film przybliżył uczniom historię zamku oraz postać Anny Wazówny, która zmieniła zamek w renesansowy pałac. Dzieci obejrzały także muzeum znajdujące się w na terenie zamku.
Sukces uczniów naszej szkoły - 19 laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym "OLIMPUS" (sesja wiosenna) Więcej w Osiągnięcia
Piotr Ambrochowicz – FINALISTA II etapu III edycji Konkursu Chemicznego „Chemik” organizowanego przez Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszym sukcesów.
Opiekun p. Aneta Kowalska
Od września 2017r. na terenie naszej szkoły prowadzona była akcja – „Zbiórka zużytych baterii i przenośnych akumulatorów”. Więcej w Akcje i projekty Wolontariat
Szkoła Podstawowa w Raciążu otrzymała certyfikat – „Szkolny klub wolontariatu”. Więcej w Akcje i projekty Wolontariat
Opiekunowie Szkolnej Rady Wolontariatu - p. Aneta Kowalska (przewodnicząca), p. Joanna Traczyk i p. Edyta Brodowska
16 maja 2018r. klasy III SP zorganizowały „Dzień Czystości i Higieny - Higienicznej Toalety” . Dzieci zostały zapoznane z zasadami korzystania z toalety oraz uświadomione jakie znaczenie ma odpowiednia higiena dłoni, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób mycia rąk.
15 maja 2018 r. uczniowie klasy Ia SP przedstawili inscenizację pt . ,, Żeby zdrowe zęby mieć ..." uczniom klas I - III, natomiast 16 maja swoim rodzicom.
Z okazji stulecia niepodległości Polski Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował konkurs recytatorski "Piękna nasza Polska cała". Pieczę nad przygotowaniami miały panie Iwona Dąbrowska, Joanna Traczyk oraz Iwona Cholińska. Konkurs odbywał się dwuetapowo: na początku maja przeprowadzono eliminacje, a 15 maja dwanaścioro najlepiej recytujących uczniów zaprezentowało wiersze opiewające piękno i bogactwo przyrodniczo-kulturowe naszego kraju podczas wielkiego finału. Uroczystość uświetniły uczennice klas V - Ida Dąbrowska i Ala Chorzewska, wprowadzając wszystkich w tematykę konkursu piosenką " Kocham cię Polsko".
A oto wyniki konkursu.
Klasy I - IV
I miejsce: Nadia Cybulska
Wyróżnienia: Julia Piotrowska i Stefania Falkiewicz.
Klasy V-VII
I miejsce: Natalia Gizler
Wyróżnienia: Martyna Mazuchowska i Filip Gontarek.
28 kwietnia oraz 12 maja 2018 roku wolontariuszki Szkolnej Rady Wolontariatu wraz z opiekunką – p. Joanną Traczyk odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt w Pawłowie.
Do obowiązków dziewczyn należało wyprowadzanie na spacer czworonożnych podopiecznych, okazywanie miłości, pokazanie im lepszego, niż boksy, w których żyją, świata.
Ogromna radość psiaków udzieliła się również wolontariuszkom. Te sobotnie przedpołudnia były bez wątpienia zastrzykiem pozytywnej energii.
Gorąco polecamy i zachęcamy do włączenia się w akcję. Przedstawiciele Szkolnej Rady Wolontariatu
Dnia 10 maja 2018 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – odwiedziła naszą szkołę. Fundacja, której celem działania jest między innymi wyposażanie szpitali w sprzęt medyczny, pomogła naszej uczennicy w osiągnięciu dobrego stanu zdrowia po przebytych operacjach. Dziewczynka jest obecnie uczennicą klasy III c SP. Ta uczennica ćwiczyła w klinice w Warszawie na zakupionym sprzęcie w ramach działalności WOŚP. Efekty ćwiczeń są bardzo skuteczne i widoczne. Przedstawiciele Fundacji nagrali film, w którym dziewczynka uczestniczyła wraz z koleżankami i kolegami z klasy. Wywołało to wielkie zainteresowanie i wiele radości u uczennicy i jej rówieśników.
Dnia 10 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny ALBUS 2018 organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań chemicznych uczniów oraz promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności chemicznych. Konkurs adresowany był do uczniów klas VII szkoły podstawowej, miał formę testu składającego się z 26 pytań i trwał 60 minut. Po zakończeniu pisania karty odpowiedzi zostały przesłane do Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Wyniki konkursu zostaną przekazane do 12.06.2017r.
7 maja 2018 r. uczniowie klasy I a, II a, II b byli na wycieczce w Olsztynku i Olsztynie.
W programie wycieczki było: - zwiedzanie skansenu, - huty szkła, - spacer po Starówce w Olsztynie, - projekcja filmu w Planetarium.
09.05.2018 roku w Płońsku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w lekkoatletyce. Naszą szkołę reprezentowało15 uczniów z pośród których 9 zdobyło medale jednocześnie kwalifikując się do zawodów rejonowych, które odbędą się 24.05.2018 w Ciechanowie. Medalistami Indywidualnych Mistrzostw Powiatu w lekkoatletyce - Płońsk 2018 zostali:
Julia Bielska IIIb - I miejsce w biegu na 800 metrów
Patrycja MazuchowskaIIIa - II miejsce w biegu na 800 metrów
Laura GburczykVIIc - III miejsce w biegu na 600 metrów
Jakub Kuźniewski IIIa - II miejsce w biegu na 1500 metrów
Krystian SchodowskiIIa - II miejsce w biegu na 1000 metrów
Jacek Kopciński IIb - III miejsce w biegu na 1000 metrów
Michał Lewandowski IIb - III miejsce w skoku w dal
Marta Białecka VIIa - II miejsce w pchnięciu kulą
Kacper Chmielewski IIIa - II miejsce w pchnięciu kulą
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na zawodach rejonowych !!!
Opiekunami uczniów na zawodach byli S. Jóźwiak i O. Wszałkowski
Finał Rejonowy XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
4 miejsce drużyna oddziałów gimnazjalnych
W dniu 9 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole gminny konkurs plastyczny „na żywo” pod hasłem „MOJA KOCHANA NIEPODLEGŁA”
Celem konkursu było:
Do udziału w konkursie zgłosiła się tylko Szkoła Podstawowa w Koziebrodach. Opiekunem uczniów był p. Artur Jankowski.
Konkurs odbył się z podziałem na 2 grupy wiekowe oraz z odpowiadającym tym grupom zróżnicowaniem przedmiotu prac konkursowych:
Technika wykonania prac: malarstwo, rysunek, techniki mieszane płaskie, kolaże .
Zadaniem uczniów było wykonie pracy plastycznej (formatu A3) samodzielnie w trakcie trwania konkursu w czasie 90 minut.
Komisja powołana przez organizatora w składzie p. Anna Drozd, p. Dorota Wawrzyniak i p. Joanna Milewska dokonała oceny prac konkursowych w wymienionych kategoriach.
Nagrodzeni uczniowie:
W kategorii klasy IV –VII - „DUMNIE POWIEWA BIAŁO CZERWONA”.
I miejsce - Roksana Wawrowska kl. VII b Szkoła Podstawowa w Raciążu
II miejsce- Natalia Żmijewska kl. VII Szkoła Podstawowa w Koziebrodach
III miejsce – Mirosław Sadowski kl. VII b Szkoła Podstawowa w Raciążu
IV miejsce – Adrian Bogdański kl. VII Szkoła Podstawowa w Koziebrodach
V miejsce – Dominik Juchimiuk kl. VII c Szkoła Podstawowa w Raciążu
W kategorii klas gimnazjalnych - „DROGA DO NIEPODLEGŁEJ”.
I miejsce - Milena Bogdańska kl. III b Szkoła Podstawowa w Raciążu
II miejsce – Piotr Ambrochowicz kl. III a Szkoła Podstawowa w Raciążu
III miejsce – Alicja Liberadzka kl. III Szkoła Podstawowa w Koziebrodach
IV miejsce – Olga Jaros kl. III Szkoła Podstawowa w Koziebrodach
Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej.
Organizatorami konkursu: były : p. Joanna Wawrowska i p. Ewa Wasilewska
Akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu.
Akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytcji 3 Maja, klas 5-7 SP i 2-3 gim
W dniu 30 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dyrektor szkoły Dariusz Mosakowski otworzył obchody uroczystości przemówieniem i powitaniem zaproszonych gości. Akademię uświetnili swoją obecnością: proboszcz parafii Krajkowo – ks. Zbigniew Kluba, proboszcz parafii Raciąż – ks. Wiesław Kosiński,burmistrz Miasta Raciąż – Mariusz Godlewski oraz leśniczy Michał Affek,
W trakcie akademii uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym.
Kapelan Zbigniew Kluba podczas uroczystości wręczył medal za zasługi Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu przyznany przez Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Medalem za zasługi został odznaczony również Dyrektor Szkoły.
Akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytcji 3 Maja, klas 1-4 SP
27.04.2018 roku w Kamionie powiat sochaczewski odbyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentował Jacek Kopciński i Krystian Schodowski. Uczniowie w swojej kategorii wiekowej na 107 starujących uplasowali się w trzeciej dziesiatcze biegaczy. Opiekunem uczniów był S. Jóźwiak
Finał Powiatowy XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
1 miejsce drużyna oddziałów gimnazjalnych, 4 miejsce Szkoła Podstawowa oraz Aleksandra Kruszewskaindywidualnym zwycięzcą wśród uczniów gimnazjalnych.
Konkurs Piosenki Patriotycznej
Wyniki Szkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej
kl. I - III SP
I miejsce ex aequo Amelia Marciniak kl. IIIa i Marcelina Chyczewska kl. IIIb
II miejsce Oliwia Adamonis kl.IIa
III miejsce Maja Wiśniewska kl. Ia
kl. IV-VI SP
I miejsce Nadia Cybulska kl. IVa
II miejsce Ida Dąbrowska kl. Va
III miejsce Alicja Chorzewska kl. Vc
kl. VII SP i kl. II i III gimnazjalne
I miejsce Karol Betlewicz
Dzień Otwarty w Zespole Szkół w Raciążu oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Wcale nie jestem kujonem”
W marcu b.r. odbył się konkurs „Wcale nie jestem kujonem”, zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów matematyczno - przyrodniczych Zespołu Szkół w Raciążu.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Raciążu oraz Szkoły Podstawowej w Siemiątkowie.
Z 15 uczestników wyłoniono laureatów oraz przyznano wyróżnienia.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów miało miejsce w czasie Dnia Otwartego w Zespole Szkół w Raciążu.
Nagrody główne otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Raciążu:
I MIEJSCE: Ambrochowicz Piotr II MIEJSCE: Dębkowska Natalia III MIEJSCE: Kruszewska Aleksandra
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunowie: p. Beata Dziemian i p. Aneta Kowalska
,,Sąd nad ropuchą'' - przedstawienie ekologiczne z okazji Światowego Dnia Ziemi.
ZIEMIA jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów Amerykanów.
W naszej szkole, z tej okazji, odbył się apel, w którym udział wzięli uczniowie klas I - VI szkoły podstawowej. W scenariuszu apelu znalazły się: ciekawostki na temat Dnia Ziemi, inscenizacja "Sąd nad ropuchą", piosenki ekologiczne oraz zgaduj zgadula dla młodszych i starszych dzieci naszej szkoły.
Celem apelu było:
1) podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej, poprzez kształtowanie świadomości w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska naturalnego;
2) krzewienie dbałości o przyrodę;
3) zachęcanie do troski o otaczające środowisko;
4) tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu;
5) pobudzanie do stałych działań na rzecz ochrony lokalnego środowiska;
6) rozwijanie wśród dzieci postaw pro-ekologicznych wobec otaczającego środowiska naturalnego;
7) inspiracja do dalszych działań na rzecz ekorozwoju.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w drugie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Tak swoim hasłem, jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Listu św. Pawła do Rzymian nawiązuje ono do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat honorowy nad Narodowym czytaniem Pisma Świętego sprawowali Przewodniczący Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki oraz Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.
18,19,20 kwietnia 2018r. gimnazjaliści pisali egzamin zewnętrzny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Po egzaminie, na stronie CKE prezentowane są zadania z arkuszy egzaminacyjnych: części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej, języka obcego nowożytnego(j. angielski, j. niemiecki). Trzymamy kciuki za naszych gimnazjalistów!
Dnia 16.04.2018 roku w Ciechanowie odbyły się zawody rejonowe w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 17 uczniów, którzy wywalczyli awans do tych zawodów podczas rozgrywanych jesienią zawodów powiatowych w Płońsku. Uczniowie godnie reprezentowali szkołę , walczyli o każdy centymetr trasy i miejsce w klasyfikacji końcowej i za to należą im się słowa uznania. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Krystian Schodowski, który zajął III miejsce i Jacek Kopciński, który uplasował się za plecami Krystiana, jednocześnie zapewniając sobie awans do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Opiekunami uczniów byli: A. Kopcińska i S. Jóźwiak
16 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w happeningu z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Szkołę Podstawową w Raciążu zwiedzały sześciolatki z Miejskiego Przedszkola.
Dnia 13 kwietnia w klasie III B obchodzono Światowy Dzień Czekolady. Dzieci poznały recepturę produkcji czekolady, degustowały słodycz rozpuszczoną w fontannie czekolady.
12 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Raciążu odbyło się spotkanie z leśniczym – p. Michałem Affekiem w ramach programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Płońsku.
W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy VB Szkoły Podstawowej wraz ze swoim opiekunem – p. Agnieszką Kalinowską.
Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z następującą tematyką:
Przybyła do naszej szkoły wycieczka, dzieci zwiedzały przyrodniczą ścieżkę edukacyjną
9 kwietnia 2018r. w SP w Raciążu odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego ,,Ortograficzne potyczki’’. Wzięli w nim udział uczniowie: Oliwia Bylińska – kl. VIIB, Laura Gburczyk – kl. VIIC, Wiktoria Nąć – kl. VIIC, Jakub Dwuraźny – kl. VIIC, Mirosław Sadowski – kl. VIIB. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się: Oliwia Bylińska i Wiktoria Nąć. Organizatorem konkursu jest SP nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Płońsk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Opiekunowie grupy: Edyta Brodowska, Katarzyna Kalińska
9 kwietnia 2018 r. klasy Ia, IIb ,IIIa i III c zorganizowały obchody Światowego Dnia Zdrowia, podczas których odbyła się pogadanka z panią pielęgniarką szkolną na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem ,, Zdrowie dla wszystkich". Najpiękniejsze prace zostały wybrane przez panią pielęgniarkę Aldonę Nowatkowską. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Na koniec spotkania uczniowie wręczyli pani pielęgniarce kwiaty i podziękowali jej za pomoc i opiekę. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia 9 kwietnia 2018 r klasy I - III zorganizowały korowód ulicami miasta z hasłami zachęcającymi do dbania o zdrowie.
6 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu ,,ORTOGRAFICZNE POTYCZKI KLAS III”, w którym wzięli udział: Zuzanna Dalkiewicz, Julia Raszkowska, Wiktor Kozakiewicz, Marcelina Chyczewska, Jan Świtalski, Dominik Przygodzki, Maja Borzymowska, Kacper Czajkowski, Maciej Graczyk. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Julia Raszkowska z kl. III a i Kacper Czajkowski z kl. III c. Organizatorem konkursu jest SP nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Płońska.
Zajęcia Sportowego Tańca Towarzyskiego w naszej szkole prowadzi wykwalifikowany z wieloletnim stażem w tej dziedzinie , Instruktor Federacji Tańca Sportowego WDSF -pan mgr Krzysztof Langiewicz . Mający na swym koncie wiele sukcesów w turniejach tanecznych w kraju i zagranicą. Treningi organizowane są dwa razy w tygodniu na terenie szkoły. Uczniowie poznają różnorodne techniki taneczne oraz charakter poszczególnych tańców towarzyskich. Taniec towarzyski dla uczniów obejmuje naukę technik:
- standardowych: walc angielski, walc wiedeński, tango, fokstrot, quickstep,
- latynoamerykańskich: cha cha, samba, rumba, jive, paso doble.
Taniec to sport , który uczy tancerzy systematyczności, obowiązkowości i dyscyplinuje osobowość . Poprzez swą ciągłą pracę młodzież osiąga sukcesy . To przekłada się również na szkolne obowiązki, uczniowie, którzy lubią taniec, dojrzalej podchodzą do obowiązków szkolnych. Młodzi tancerze z reguły mają bardzo dobre wyniki w nauce, jak wynika z moich obserwacji i rozmów z rodzicami wieloletnich wychowanków. Niezmiernie ważna jest też umiejętność współpracy z grupą rówieśniczą i starszymi kolegami i koleżankami. Nie ma wątpliwości, że taniec pomaga budować własną, pozytywną samoocenę i poczucie wartości. Dzięki umiejętności tańca młodzież jest pewniejsze siebie i doskonale adaptuje się w środowisku rówieśników .
Przedstawienie wielkopostne w Szkole Podstawowej im. St. Konarskiego w Raciążu. Okres Wielkiego Postu to czas zadumy i refleksji nad własnym życiem, to też możliwość przyjrzenia się temu, co ważne i wartościowe. W tej konwencji mogliśmy obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy IIc, IIIa (gimnazjum) i VIIb naszej szkoły pod kierunkiem ks. Rafała Kabelisa i p. Anny Wróblewskiej.
Uczniowie w pierwszej części przedstawienia w dość niezwykły sposób ukazali opowieść o trzech drzewach i ich marzeniach, które Bóg spełnia w inny sposób niż one myślały. Pierwsze zostało żłóbkiem w Betlejem, drugie łódką, w której płynął Jezus, a trzecie Krzyżem Zbawiciela. Część druga to przypowieść o Synu marnotrawnym osadzona we współczesności.
Na zakończenie przedstawienia dyrektor szkoły, pan Dariusz Mosakowski złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne.
27 marca 2018r. w MCKSiR w Raciążu obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Podobnie jak w poprzednim roku członkowie koła teatralnego Szkoły Podstawowej w Raciążu przygotowali przedstawienie teatralne. Tym razem było to ,,Zamieszanie w krainie baśni...’’. Uczniowie wcielili się w role baśniowych postaci: Baby Jagi – Karolina Trzcińska, Złej Królowej – Aleksandra Podgórska, Wróżki Fantazji – Paulina Kruszewska, Kopciuszka – Oliwia Bylińska, Śnieżki – Adrianna Brodowska; Krasnoludków: Aleksandra Cieślak, Maciej Cajc, Oskar Ognik, Dawid Mazuchowski; Czerwonego Kapturka – Aleksandra Stanowska, Śpiącej Królewny – Patrycja Dziemian, Jasia (Weronika Pawełek) i Małgosi (Kamila Włodarska), Czarodzieja – Wiktor Krajewski, pana Kleksa – Kacper Kalinowski oraz narratorów: Kinga Burdecka, Zuzanna Wąsiewska. Uczniowie SP i kG w Raciążu zostali nagrodzeni brawami Przedszkolaków i Dzieci z klas I – III SP oraz licznymi podziękowaniami ze strony Nauczycieli i Dyrekcji szkoły – Pani Elżbiety Tobolskiej, Pana Dariusza Mosakowskiego oraz Dyrektora MCKSiR – Pana Artura Adamskiego. Organizatorami uroczystości były Panie: Anna Drozd, Joanna Milewska Dorota Wawrzyniak - scenografia, Alicja Miszewska – oprawa muzyczna, Edyta Brodowska – opiekun grupy teatralnej.
Piotr Ambrochowicz - II etap III edycji Konkursu Chemicznego "CHEMIK" 22 marca 2018 r. w Zespole Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku odbył się II etap III edycji Konkursu Chemicznego "CHEMIK". Zakwalifikował się do niego PIOTR AMBROCHOWICZ – uczeń klasy IIIa Gimnazjum. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun p. Aneta Kowalska
21 marca 2017r. w Szkole Podstawowej w Raciążu odbył się pokaz projektów edukacyjnych: "Wirtualna wycieczka zagraniczna" opiekun projektu p. Piotr Grabowski, "The Royal Family" opiekun projektu p. Marta Bielska, "Zabytki Londynu" opiekun projektu p. Agnieszka Tarnicka - Dymek, "Postaw na słońce - odnawialne źródła energii" opiekun projektu p. Joanna Cieślak, "Zastosowanie matematyki w życiu codziennym" opiekun projektu p. Roman Bieńkowski, "Gwiazdy Hollywood z niemieckimi korzeniami" opiekun projektu p. Iwona Dąbrowska.
Projekty realizowane przez Naszych uczniów miały na celu przede wszystkim: kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, gromadzenie, selekcjonowanie i przetwarzanie zdobytych informacji, doskonalenie umiejętności prezentacji zebranych materiałów,rozwijanie własnych zainteresowań, samokształcenie, wyrabianie odpowiedzialności za pracę własną i całej grupy. nauka systematyczności oraz dotrzymywania terminów, rozwijanie kreatywnego myślenia. rozwijanie umiejętności pracy z wykorzystaniem programów komputerowych do tworzenia prezentacji multimedialnych, uwrażliwienie na wielokulturowość dziedzictwa ludzkości.
Pierwszy dzień wiosny 2018 w szkole Podstawowej w Raciążu. : to dzień w którym organizowane są wyjścia i wyjazdy na wycieczki w celu poszukiwania oznak wiosny i obserwacji nadchodzącej. Jest do dobra okazja do integracji klasy. Klasy III SP przywitały wiosnę na wycieczce. Oglądały listki pod mikroskopami i słuchały wiadomości związanych z biologią. Uczniowie wesoło bawili się w Happy Parku. Spacer uczniów nad Wisłą i po Starówce miasta Płocka to dobry czas na obserwacje wiosny. Dzieci także podziwiały zabytki najstarszego na Mazowszu Płocka. Pozostałe klasy I-III SP w dniu pierwszym wiosny obejrzały teatrzyk ,,Wielkanocny Renifer”, w którym przedstawiona była historia renifera od Bożego Narodzenia do Wielkanocy. Z wielkim zainteresowaniem i w radosnej atmosferze obejrzeli ten spektakl . Niecodzienne przedstawienie przybliżyło widzom czas Świąt Wielkanocnych. Ta bajka zapewne odpowiedziała uczniom na wiele pytań związanych z życiem renifera.
Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Raciążu
Pierwszy Dzień Wiosny jak zwykle okazał się bardzo ciekawy w naszej szkole. Uczniowie klas IV- VII wraz z wychowawcami witali wiosnę w różny sposób.
Klasy czwarte uczestniczyły w spacerze do MCSiR, gdzie obejrzeli teatrzyk pt. ,, Wielkanocny renifer”. Po powrocie do szkoły obejrzeli film edukacyjny uczący właściwego zachowania w relacjach z innymi. Grali także w gry planszowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się turnieje, m.in. ,, Kocham Cię Polsko”.
Uczniowie klas piątych odwiedzili dzieci w ZOL w Kraszewie Czubakach. Podczas odwiedzin uczniowie obdarowali małych pacjentów słodkimi upominkami. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach na wesoło, a podczas spaceru nad rzeką wzięli udział w zwyczaju topienia Marzanny.
Klasy szóste w tym dniu odwiedziły kino ,,Za Rogiem” gdzie oglądali film ,, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Podczas spaceru szukali oznak wiosny. Ten dzień zakończono wspólnym posiłkiem w lokalnej restauracji.
Uczniowie klas siódmych obejrzeli film ,, Qvo vadis”, uczestniczyli w prezentacji projektów edukacyjnych przygotowanych przez klasy gimnazjalne. Na koniec bardzo chętnie brali udział w quizie on line.
20 marca 2018 r. kl. I a i II b uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. W programie wycieczki było zwiedzanie : - Starego Miasta, - wystawy klocków LEGO na Stadionie Narodowym; oraz samodzielne wykonywanie lizaków w Manufakturze słodyczy ,, Cukier Lukier ''.
Zespół Szkół w Raciążu ogłosił wyniki konkursu „Wcale nie jestem kujonem” ⇒
Wyróżnienie dla Amelki Marciniak w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „O złotą nutkę” w Grójcu
Tematem przewodnim Festiwalu były „Polskie zespoły muzyczne”, czyli piosenki zespołów występujących w Polsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci. W lutym odbyły się eliminacje wstępne. Polegały one na przesłaniu CD z demo do Grójeckiego Ośrodka Kultury, a specjalna komisja powołana przez Organizatora dokonała kwalifikacji wykonawców do przesłuchań finałowych. Odbyły się one we wtorek 13 marca 2018 roku w Grójeckim Ośrodku Kultury. Miło nam poinformować, że w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „O złotą nutkę” w swej kategorii wiekowej dzieci z klas I-III Szkół Podstawowych Amelka Marciniak otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
MAZOWSZE - miejsce wyjątkowej urody, trzeba je tylko zobaczyć ,, oczami duszy swojej", aby odczuć jej niezwykłość. Pani Małgorzata Sroślak zaprasza na wystawę pt: ,, Mazowsze" zorganizowaną na holu szkolnym w ,, Małej Szkole".
ETwinning to internetowa platforma, która umożliwia międzynarodową współpracę szkół. Na stronie szkoły informowaliśmy już, że taką współpracę nawiązali uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z kilkoma szkołami europejskimi. Do grupy naszych partnerów dołączyła ostatnio szkoła ze stolicy Madagaskaru - Antananarywy.
Uczniowie przysłali nam kartki pocztowe po niemiecku oraz kilka zdjęć.
Samorząd Uczniowski rozstrzygnął konkurs i nagrodził klasy, które wygrały w swoich kategoriach wiekowych rywalizację o tytuł najpiękniej udekorowanej sali lekcyjnej. Wyniki możecie poznać przeglądając zdjęcia. Natomiast w akcji charytatywnej "Góra grosza" drugi rok z rzędu wygrała klasa pani Agnieszki Tarnickiej-Dymek - Vb. Wszystkim nagrodzonym klasom gratulujemy :)
Dnia 10 marca 2018 w Strzegowie odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Strzegowie w kategorii wiekowej chłopców 2007 – 2008 Nasi uczniowie z klasy sportowej reprezentowali barwy LKS Błękitnych Raciąż. Końcowa klasyfikacja Turnieju I – ŻUROMIN II – RACIĄŻ ⇒Więcej w Klasa sportowa
8 marca 2018 r. uczniowie klasy I b i II a przygotowali przedstawienie ,,Dla Kobiet" , które obyło się w Bibliotece Publicznej w Raciążu. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie Panie z naszego miasteczka.
Szkolne koło PCK było organizatorem konkursu plastycznego dla klas I - III SP ,, Ładny uśmiech mamy, bo o zęby dbamy". Celem konkursu było promowanie właściwej higieny jamy ustnej. Wiecej w Osiągnięcia, Konkursy szkolne
Dnia 6 marca 2018 r dziewczęta naszej szkoły SP/G uczestniczyły w rozgrywkach o Mistrzostwo Powiatu w Piłce Koszykowej w Płońsku / rocznik 2002 – 2004 / SP/G /.
Oczywiście nasza drużyna zdobyła I miejsce w Powiecie jak za poprzednich lat. W rywalizacji uczestniczyły tylko 3 zespoły. Szkoda
- SP Raciąż, - SP Dzierzążnia, - SP4 Płońsk W takiej samej kolejności zakończyły się zawody. Mistrz powiatu płońskiego czyli nasz zespół, dn. 09.03.2018r reprezentować będzie powiat w zawodach Rejonowych w Strzegowie.
Skład drużyny: Berent Małgorzata – 7a, Chądzyńska Natalia – 2b, Niksa Oliwia – 7a, Dębkowska Natalia – 3c, Mazuchowska Patrycja – 3a, Witkowska Maja – 3a, Gburczyk Laura – 7c, Kruszewska Aleksandra – 3b, Kalman Maja – 3a, Włodarska Aleksandra – 2a, Maćkiewicz Patrycja – 7a Opiekun; Olgerd Wszałkowski
Dnia 6 marca 2018 r. uczniowie klasy I a byli z wizytą w bibliotece szkolnej. Zapoznali się z biblioteką, pracą pani bibliotekarki, regulaminem biblioteki, zasadami obchodzenia się z książką. Następnie złożyli ślubowanie na czytelnika i wypożyczyli swoje pierwsze książki. Na koniec spotkania pani bibliotekarka wręczyła uczniom pamiątkowe zakładki do książek.
Turniej o Mistrza Rejonu w Koszykówce Dziewcząt W dniu 5.03.2018 r. nasza szkoła była organizatorem Rejonowego Turnieju mini koszykówki dziewcząt szkół podstawowych. Wyniki rywalizacji:
I miejsce - SP Glinojeck II miejsce - SP Raciąż III miejsce – SP Dzierzążnia. Szkołę reprezentowały uczennice: Podorska Julia, Dalkiewicz Alicja, Witkowska Amanda, Żabowska Maja, Ossowska Anna, Cybulska Aleksandra, Dziemian Patrycja, Cybulska Alicja, Lewandowska Roksana, Benkie Anna,, Mazuchowska Martyna, Kwiatkowska Ewelina, Nidzgorska Natalia
Dnia 02 marca 2018r odbył się Turniej FIFA 2018 o Puchar Dyrektora Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu.
W Turnieju uczestniczyło 16 zawodników / uczniowie z - SLO, Uniecka i naszej szkoły – 6 /. Rozpoczęcie Turnieju od godziny 8.30. Przywitanie uczestników, losowanie par oraz drużyn, rywalizacja. W miłej atmosferze zawodnicy toczyli zmagania pod okiem Pana Damiana Szcześniewskiego – organizatora zawodów. Nasi uczniowie dzielnie walczyli a do głównego finału zakwalifikował się Pawlak Eryk. Po zaciętej walce z uczniem SLO minimalnie przegrał zajmując II miejsce. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji SLO za zaproszenie na Turniej. Lista uczestników: Pawlak Eryk – 3a, Białecki Damian – 3c, Drzewiecki Kacper – 3b, Mięszanek Dominik – 3c, Rybacki Bartosz – 3c, Szelągiewicz Jakub – 3c. Opiekun – Olgerd Wszałkowski
1 marca w Szkole Podstawowej w Drobinie odbył się drugi etap konkursu biblijnego ze znajomości Ewangelii wg św. Mateusza. Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Bojanowski z kl. Vb, i Julia Kosińska z kl. Vc. Wojciech Bojanowski zajął I miejsce w dekanacie raciąskim i tym samym zakwalifikował się do etapu diecezjalnego w Płocku.Uczniów do konkursu przygotowywała p. A. Wróblewska.
Tego dnia odbył się również konkurs o świętym Stanisławie Kostce. Przedstawicielami naszej szkoły byli Julia Bylińska z kl. VIIb i Michał Bojanowski z kl. VIIc. Uczniów do konkursu przygotowywała p. E. Romanewicz
Dnia 01.03.2018r w Płońsku / PGP Płońsk / odbył się Turniej o Mistrza Powiatu w Koszykówce Chłopców / G – II, III, 7 SP /
Finał poprzedzony był eliminacjami w 2 grupach po 4 zespoły. Nasza drużyna zajmując 2 miejsce w grupie awansowała do Finału. W rywalizacji o tytuł Mistrza Powiatu uczestniczyły 4 szkoły: - PGP – Płońsk, - SP 1 Płońsk, - SP 4 Płońsk, - SP Raciąż Turniej rozgrywany był systemem ,, każdy z każdym ‘’. Po zaciętej rywalizacji nasi chłopcy zdobyli III miejsce Skład drużyny: Banaszewski Jakub – 3c, Ambrochowicz Piotr – 3a, Kapela Adam – 3a, Sujkowski Szymon – 3a, Sadowski Jakub – 3b, Kuźniewski Jakub – 3a, Komorowski Adam – 3c, Pawlak Eryk – 3a, Chmielewski Kacper – 3a Opiekun – Olgerd Wszałkowski
Turniej o Mistrza Powiatu w Koszykówce Dziewcząt W dniu 28.02.2018 roku w naszej szkole odbył się Powiatowy Turniej Mini Koszykówki dziewcząt. Drużyna dziewcząt zajęła w tej rywalizacji II miejsce. Szkołę reprezentowały uczennice: Podorska Julia, Dalkiewicz Alicja, Witkowska Amanda, Żabowska Maja, Ossowska Anna, Cybulska Aleksandra, Zabrocka Justyna, Dziemian Patrycja, Stanowska Aleksandra, Lewandowska Roksana, Benkie Anna, Mieszkowska Karolina, Mazuchowska Martyna.
Szkolne Koło PCK w ramach akcji ,, Paczka Wielkanocna" zebrało na ten cel 292 zł. Pieniądze te, zostaną przeznaczone na zakup paczek wielkanocnych dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. Przewodnicząca SK PCK dziękuje wszystkim ofiarodawcom : uczniom, nauczycielom, dyrekcji.
21 lutego 2018 r. uczniowie z kl. IIIa kolejny raz odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Raciążu, aby oddać przeczytane książki i wypożyczyć kolejne. Dzieci podzieliły się również opiniami nt przeczytanych pozycji. Okazało się, że dzieciom najbardziej przypadły do gustu książki autorstwa Holly Webb z serii ,,Zaopiekuj się mną”.
W klasie II a gościła p. Ethell Shambare, która pochodzi z Zimbabwe. Obecnie mieszka w Irlandii. Opowiedziała dzieciom o swoim życiu w Afryce. Uczniowie mieli okazję porozmawiać w języku angielskim. Trudniejsze wypowiedzi gościa tłumaczyła p. E Decker.
13 lutego b. r. pani wicedyrektor Elżbieta Tobolska czytała uczniom z kl. IIIa nowość biblioteczną, pt.:,, Fiołkowy kapelusz”. Omówiono treść wysłuchanej pozycji . Następnie dzieci wypowiadały się nt swojego udziału w klasowej akcji ,,Poczytam Ci Mamo, poczytam Ci Tato”. Zostały zachęcone do systematycznego wypożyczania i czytania książek, szczególnie tych, które zostały zakupione w minionym roku szkolnym.
Taekwondo dla uczniów – to także zajęcia pozalekcyjne, prowadzi je w naszej szkole „Trener roku 2017”–pan Radosław Lisowski z klubu TKKF ,,PROMYK” z Ciechanowa. Trener II klasy sztuki walki Taekwondo. Uczniowie podczas tych zająć uczą się dyscypliny, podstaw samoobrony, zdrowego trybu życia oraz samokontroli. Treningi wyrabiają koordynację ruchową i równowagę emocjonalną, ale przede wszystkim poprawiają koordynację ciała z umysłem. Dzięki ćwiczeniom uczniowie nabywają umiejętność pracy w zespole.
Trener pan Radosław Lisowski kładzie główny nacisk na ćwiczenia, które poprawiają sprawność fizyczną uczniów. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są wszystkie mięśnie ciała, stają się one lepiej ukrwione, traci się również tkankę tłuszczową. Jako że najważniejszy element treningów stanowi operowanie nogami, osoby ćwiczące Taekwondo umacniają mięśnie nóg. Taekwondo służy ponadto rozwijaniu siły mięśni brzucha i grzbietu, dlatego w pewnym stopniu może być wykorzystywane do korekcji wad postawy. Treningi Taekwondo zwiększają też wydolność płuc oraz poprawiają krążenie, rozszerzają naczynia krwionośne. Organizm staje się lepiej dotleniony, przez co mamy więcej energii. Ćwiczenia w ramach Taekwondo usprawniają pracę serca i polepszają przemianę materii.
Jest pięć filarów taekwondo to konkretne zasady moralne: grzeczność i uprzejmość, rzetelność i uczciwość, wytrwałość, opanowanie i samokontrola, odwaga i nieugięty duch.
Uczniowie trenujący z panem Radosławem Lisowskim twierdzą, że warto poprawić swoją kondycję, a w przyszłości mieć wysportowaną, zdrową i mocną sylwetkę i posiadać umiejętności samoobrony.
Uczniowie klasy sportowej uczestniczyli w sparingu z drużyną GKS Strzegowo. Więcej w ⇒ Klasa sportowa
Zajęcia sportowe - pozalekcyjne w naszej szkole to BOKS. Prowadzone są przez trenera z klubu ‘M&J KO Boxing’ Płońsk, pana Marcina Brzeskiego: czterokrotnego mistrza Polski i czterokrotnego zdobywcę Pucharu Polski amatorów.
Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w tych zajęciach. Są zadowoleni z ćwiczeń, które przed każdymi zajęciami rozgrzewają ich umysł i zdolności fizycznie. W grupie początkującej ćwiczących BOX są chłopcy i dziewczynki z klas: I - VII SP. Trener pan Marcin Brzeski, uczy pozycji bokserskiej oraz poruszania się krokiem bokserskim. Pokazuje uczniom podstawowe techniki bokserskie, czyli ciosy proste, sierpowe, haki, a także techniki obronne tj.: uniki, rotacje, zbicia, odchylenia, itp. W zajęciach główny nacisk trener kładzie na ćwiczenia ogólnorozwojowe, dostosowane do wieku: wszechstronnie rozwijające organizm młodego człowieka. Składają się na to ćwiczenia doskonalące: szybkość, siłę, wytrzymałość, koordynację i elastyczność. Boks kształtuje całe ciało, ale przede wszystkim charakter, równowagę emocjonalną i szybkość podejmowania decyzji. Rozładowuje napięcia uczniów i frustracje. Ponadto charakter tej dyscypliny sportu pozwala traktować zajęcia jako naukę samoobrony. Uczy kontroli nad emocjami gniewu i strachu, umiejętności przezwyciężania zmęczenia i bólu. Poprawia samopoczucie małych sportowców. BOKS TO DYSCYPLINA OLIMPIJSKA, A MARZENIA POPARTE CIĘŻKĄ PRACĄ I WYTRWAŁOŚCIĄ SIĘ SPEŁNIAJĄ!!!
11 lutego-Światowy Dzień Chorego Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i paniami katechetkami odwiedzili chore dzieci z Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Kraszewie Czubakach. Przekazali dary z przeprowadzonej w szkole akcji charytatywnej. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów zebraliśmy ponad 200 paczek chusteczek nawilżających dla niemowląt oraz 100 laurek dla chorych, które złożyliśmy na ręce tamtejszego kapelana ks. Adama.
W dniu 9 lutego 2018 r. odbył się klasowy bal karnawałowy wspólny dla klasy I a i III c. Uczniowie chętnie bawili się w udekorowanej klasie kolorowymi balonami i serpentynami. Dzieci ochoczo brały udział w tańcach, korowodach ale także konkursach: ,,Najpiękniejszy strój karnawałowy", ,,Nadmuchiwanie balonów". Rodzice przygotowali swoim dzieciom słodki poczęstunek. Zabawa była bardzo udana.
06 lutego b.r. uczniom z klas IIIa i IIIb fragmenty lektury, pt.:,, Anaruk, chłopiec z Grenlandii” czytał policjant p. Robert Kędzierski. Zachęcał dzieci do czytania oraz udzielał odpowiedzi na pytania m.in. ulubionych książek z dzieciństwa.
Dnia 6 lutego w naszej szkole odbył się Turniej Sportowy klas I-III pod hasłem ,,Bezpieczne zabawy zimą”. Z każdej klasy było wytypowanych po 3 zawodników reprezentujących klasę.
Turniej miał na celu popularyzację zdrowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły, jednocześnie zachęcał dzieci do uprawiania zimowego sportu i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przebieg poszczególnych konkurencji jasno określał regulamin podany przez nauczyciela prowadzącego konkurencję. I tak wyróżniono 5 konkurencji: 1.Bieg slalomem jako bieg na nartach , 2. Kulig w którym kapitan drużyny musiał zabrać wszystkich zawodników ze swojej drużyny, 3. Jazda na saneczkach ; jeden zawodnik ciągnął saneczki, a siedzący nie mógł spaść, 4. Bałwanek ; każda drużyna musiała ułożyć z otrzymanych elementów bałwana, 5. Przerzucanie śnieżek : drużyna na drużynę rzucała śnieżkami z papieru. Zwyciężyła drużyna, która miła jak najmniej wokół siebie przerzuconych śnieżek.
Uczestnicy turnieju klasy I-III przygotowali również prace plastyczne przedstawiające ,,Bezpieczne zabawy zimowe”; Najpiękniejsze prace zostały wybrane przez komisję jury. Na zakończenie pan dyrektor naszej szkoły wręczył drużynom i wyróżnionym w konkursie plastycznym pamiątkowe dyplomy. Bezpieczeństwo w czasie zabaw zimowych podsumował pan policjant, który zachęcił uczniów do wzięcia udział w konkursie ,, Stok nie jest dla bałwanów”.
Szkolny konkurs plastyczny na plakat ,,Bezpieczne zabawy zimowe” został rozstrzygnięty podczas turnieju sportowego dla klas I-III, który odbył się 06.02.18r.
I miejsce – Roksana Bańka z kl. Ib;
II miejsce- Nikola Peczyńska, Wiktoria Krysiak, Dawid Święs z kl. IIIa ;
III miejsce- Kinga Załęska, Zuzanna Mochocka, Zuzanna Baranowska, Nikola Gierczak, Eryk Machciński z kl. IIIb.
Wycieczka do Warszawy do teatru Studio Buffo na spektakl pt. „Romeo i Julia- musical w 3D”
Apel podsumowujący wyniki nauczania za I semestr roku szkolnego 2017/2018 Szkoły Podstawowej im. St. Konarskiego w Raciążu i klas gimnazjalnych
01 lutego w naszej szkole już po raz jedenasty miało miejsce uroczyste podsumowanie pierwszego semestru oraz wręczenie najlepszym uczniom i sportowcom dyplomów, medali i statuetek.
Od dwóch lat na gali gościmy rodziców wyróżnionych uczniów, a pan burmistrz Mariusz Godlewski wręcza stypendia finansowe. Najważniejsze nagrody, a mianowicie statuetki Primus Inter Pares (najlepszy wśród równych sobie), przyznane zostały uczniom, którzy uzyskali w pierwszym semestrze najwyższe średnie w szkole. W tym roku byli to: w szkole podstawowej - Aleksandra Stanowska, a w klasach gimnazjalnych troje uczniów z jednakowymi średnimi - Piotr Ambrochowicz, Natalia Dębkowska i Aleksandra Szałkowska.
Konkurs Wiedzy Biblijnej w Szkole Podstawowej
30 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Biblijny z Ewangelii wg św. Mateusza. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z klas V. Najlepszymi okazali się Wojciech Bojanowski z kl. V b oraz Julia Kosińska z kl. V c, którzy zakwalifikowali się do etapu dekanalnego tegoż konkursu.
Uczniowie klasy sportowej tak spędzali wolny czas podczas ferii zimowych;
- spotkanie z p. pedagog i p. policjantem – pogadanka na temat uzależnień / papierosy, alkohol /,
- zajęcia z p. pedagog E Waśniewską – pogadanka na temat zdrowego odżywianie się,
- zajęcia sportowe – p. O Wszałkowski / trener /,
- wyjazd na basen – opieka nad uczniami / p. A Pietrzak – rodzic, p. O Wszałkowski /
Dzięki pomocy MOPS w Raciążu uczniowie mogli otrzymać każdorazowo posiłek po zajęciach oraz wyjechać na basen do Płońska.
Dziękujemy.
14 stycznia 2018 roku w całej Polsce odbywały się imprezy finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Raciążu koncerty, licytacje i występy młodzieży miały miejsce w Miejskim Centrum Kultury. Oczywiście nie zabrakło tam wolontariuszy i artystów ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego. Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego oraz drużyny harcerskiej wraz z opiekunami zaangażowali się w zarówno w samą zbiórkę pieniędzy jak i tworzenie dobrej atmosfery radości i zabawy podczas niedzielnego finału. Prym wiedli tu nasi harcerze, których pełno było na sali oraz pod sceną i zachęcali wszystkich obecnych do wspólnego tańca oraz hojności :)
Plan zajęć rekreacyjno - sportowych podczas ferii zimowych dla uczniów IV klasy - grupy sportowej Szkoły Podstawowej w Raciążu w Klasa sporowa
11.01.2018 - 12.01.2018 W Zespole Szkół w Raciążu została otwarta wystawa dotycząca 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, którą obejrzeli uczniowie naszej szkoły.
Dnia 11 stycznia uczniowie klasy IIIa i IIIc SP w Raciążu spotkali się w bardzo ważnym celu z panią bibliotekarką z Biblioteki Miejskiej . Pani Danusia przybyła na zaproszenie pań wychowawczyń: p. Ewy Kapeli i p. Krystyny Nowaczewskiej, aby poczytać dzieciom wybrane bajki. Uczniowie słuchali z dużym zaciekawieniem, ponieważ pani Danusia pięknie wyeksponowała swoim głosem najistotniejsze wydarzenia w bajkach. Dzięki niej uczniowie nabrali ochoty i do pięknego czytania na glos przygotowanych książek z lektury. Pani Bibliotekarka zaprosiła wszystkich uczniów do Biblioteki Miejskiej w czasie ferii. Uczniowie będą mogli korzystać tam z komputerów oraz przygotowała ciekawą listę książek, które będą mogły wypożyczać w czasie wolnym od zajęć. Dzięki temu miło, bardzo bezpiecznie i pożytecznie spędzą zimowe ferie.
Co roku, na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole odbywa się wielka zbiórka monet jest to akcja ,,Góra Grosza”. W tym roku wszystkie klasy chętnie zbierały małe monety, ponieważ chodziło o jak największą ilość ilość monet. Celem na który zbierane są te drobne monety to pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. W naszej szkole Samorząd Uczniowski jeszcze liczy górę zebranych monet. W tym rok szkolnym zebraliśmy ich bardzo dużo.
OLIWIA BYLIŃSKA – etap rejonowy konkursu polonistycznego
9 stycznia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Ciechanowie odbył się II rejonowy etap konkursu polonistycznego organizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Zakwalifikowała się do niego OLIWIA BYLIŃSKA – uczennica klasy VIIB SP.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Opiekun: p. Edyta Brodowska
Dnia 6 stycznia 2018 roku kolejny już raz, uczniowie Szkoły Podstawowej w Raciążu bardzo licznie brali udział w barwnym Orszaku Trzech Króli ulicami naszego miasta. Orszak z dużą Gwiazdą na czele wyszedł z kościoła po mszy świętej. Korowód przeszedł ul. Wolności i Placem Mickiewicza. Za gwiazdą podążali trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizując trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę . Przed Urzędem Miasta przygotowana była szopka bożonarodzeniowa, przy której królowie złożyli pokłony i dary. Orszak był bardzo długi, wyglądał uroczyście z dziećmi i młodzieżą , która przebrana była głównie za postacie króli. Najwięcej uczniów przebrało się za króla Kacpra. Znacznie mniej było w strojach Melchiora i Baltazara. Dzieci, młodzież i dorośli biorący dział w Orszaku Trzech Króli wspólnie śpiewali kolędy. W tym roku frekwencja uczniów biorących udział w orszaku była bardzo wysoka.
Do tak radosnego święta, uczniów przygotowała pani mgr Elżbieta Romanewicz, pani mgr Anna Wróblewska i ksiądz mgr Rafał Kabelis oraz dużym zaangażowaniem wykazali się rodzice uczniów naszej szkoły.
W dniu 22 grudnia w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Dzieląc się opłatkiem uczniowie składali sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok, śpiewali kolędy i raczyli się łakociami przygotowanymi przez rodziców . Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Wigilia klasowa była szczególnie ważna dla "pierwszaków", ponieważ było to ich pierwsze wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.
Po klasowych spotkaniach wigilijnych cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, by poddać się świątecznemu nastrojowi oglądając przedstawienie bożonarodzeniowe, przygotowane przez uczniów klas III-VII i klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani E. Romanewicz i ks. R. Kabelisa. Przedstawienie bożonarodzeniowe w naszej szkole nosiło tytuł ,,Gwiazda jeszcze nie zgasła”. W rolę członków rodziny Grabowskich wcielili się uczniowie: Wiktoria Rybiałek- ucz. kl. II c gimnazjum wystąpiła jako matka rodziny, Katarzyna Kolczyńska – ucz. kl. II c gimnazjum wystąpiła jako starsza siostra w rodzinie, Tymek Obrębski- ucz. kl. VII b – odegrał rolę najstarszego syna w rodzinie, Maja Klan- ucz. kl. IV a, wystąpiła jako najmłodsze dziecko w rodzinie Grabowskich. Kacper Kalinowski- ucz. kl. VII b –ojciec rodziny. Role drugoplanowe odegrali: Dominik Chłopik- ucz. kl. VII b- sprzedawca, Natalia Gburczyk ucz. Kl. II c gimnazjum-klientka, Szymon Chudzyński ucz. kl. VI a- kolega ojca. Na zakończenie przedstawienia widownia usłyszała piosenkę ,,Bardzo cicha noc” w wykonaniu Karola Betlewicza ucz. Kl. III a gimnazjum. Taniec aniołków przygotowała p. Ewa Kapela z uczniami klasy IIIa i IIIc. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny prowadzony prze p. K. Skierkowską i Harcerze. Dekoracja sali wykonana została przez p. A. Drozd, E. Wasilewską i D. Wawrzyniak.
Do grona widzów dołączyli zaproszeni goście: zastępca burmistrza p. Paweł Rybka, proboszcz parafii ks. Wiesław Kosiński, przewodnicząca Rady Rodziców p. Katarzyna Dębkowska.
Podczas uroczystości harcerze naszej szkoły przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju dyrektorowi szkoły p. Dariuszowi Mosakowskiemu i proboszczowi parafii w Raciążu. Nie zabrakło gorących życzeń składanych przez gości i dyrekcję szkoły. Wszystkim uczestnikom uroczystości udzieliła się ciepła świąteczna atmosfera. Na zakończenie spotkania zebrani wspólnie z chórem szkolnym odśpiewali kolędę ,, Dzisiaj w Betlejem".
W grudniu 2017 dzieci z Koła Misyjnego, którego opiekunem jest pani Elżbieta Romanewicz brały udział w akcji` charytatywnej na rzecz misji. Chętni uczniowie sprzedawali pięknie zapakowane sianko, które znalazło się pod obrusami na wigilijnych stołach. Uzyskane datki ze sprzedaży ,,Sianko wigilijne„ zostały przeznaczone na Projekt- ,,Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci„ -dla dzieci z Syrii i Libanu.
Szlachetna Paczka w naszej szkole organizowana przez Szkolny Klub Wolontariatu. Więcej w Akcje i projekty. Wolontariat.
19 grudnia 2017 r. SK PCK w ramach akcji ,, Radosne Święta" przekazało ,, dary" dla chorych dzieci przebywających w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Kraszewie Czubakach. W akcji uczestniczyli uczniowie z klasy I a, II b oraz uczennice z klasy IV a Nadia Cybulska i Maja Klan .
Szkolne Koło PCK dziękuje uczniom, rodzicom i wychowawczyniom w/w klas p. Bożenie Wychódzkiej i p. Ewie Wasilewskiej za udział w akcji. Opiekun Szkolnego Koła PCK p. Małgorzata Sroślak.
W dniu 9 listopada 2017 roku uczniowie klas V i VI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym "OLIMPUS" (sesja jesienna), w którym odnieśli duży sukces. Wyniki w osiągnięcia
Dnia 18 grudnia w Szkole Podstawowej w Raciążu zgodnie z tradycją bożonarodzeniową odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek klas młodszych I-III. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą znajomością polskich kolęd. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom artystyczny -śpiewali pięknie. Komisja jury długo się zastanawiała nad ustaleniem wyników. Najpiękniej zaśpiewała Marcelina Chyczewska z kl. IIIb,,W Betejem", zdobyła I miejsce, II miejsce Patrycja Stępniak z kl. IIb ,,Był pastuszek bosy" III miejsce Maja Wiśniewska z kl. Ia ,,Dzisiaj w Betlejem" Wyróżnienie: Roksana Bańka z kl.Ib, Aleksandra Woźniak z kl. IIa, Amelia Marciniak z kl. IIIa, Maja Borzymowska z kl. IIIc
Dnia 15 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Raciążu odbył się I etap III edycji Konkursu Chemicznego CHEMIK organizowanego przez Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań chemicznych uczniów oraz promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności chemicznych. Konkurs adresowany był do uczniów klas III gimnazjum. Po zakończeniu pisania karty odpowiedzi zostały przesłane do Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku. Do II etapu zakwalifikował się Piotr Ambrochowicz.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunem grupy była p. Aneta Kowalska
Mikołajki w naszej szkole.6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. W tym dniu naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Jego pomocnikami były śnieżynki, które pomagały Mikołajowi rozdawać paczki pełne słodyczy. Wizyta św. Mikołaja przyniosła uczniom wielką radość.
"Robiąc tak niewiele, tak wiele pomagamy"-przedstawienie teatralne z okazji Dnia Wolontariatu.
Nauczycielki naszej szkoły uczestniczyły w warsztatach z wykonania ozdób choinkowych, zorganizowanych przez Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze w MCKSiR. Wykonane prace przeznaczyły na Kiermasz Bożonarodzeniowy ( p. A. Drozd, K. Nowaczewska, I. Sadowska, M. Sroślak, E. Wasilewska, J. Wawrowska, D. Wawrzyniak).
W ramach Zajęć Rozwijających Uzdolnienia uczniowie klasy IVd realizują z wychowawcą Piotrem Grabowskim zajęcia rozwijające kompetencje informatyczne i multimedialne. Podczas zajęć w pierwszym semestrze uczniowie realizowali mini projekt „Pierwsza Multimedialna Gazetka Szkolna w Naszej Szkole”.
Uczniowie uczyli się projektować gazetkę, pamiętając o warstwach widocznej i zakodowanej. Poznawali tajemnice kodów QR, You Tube oraz obróbki filmowej.
Tak powstała gazetka zawierająca filmy nagrane przez uczniów, które można obejrzeć także skanując kody QR z gazetki. Gazetkę można oglądać na dolnym korytarzu w „małej szkole”.
Gazetka ulega stałym modyfikacjom, a uczniowie dodają własne propozycje. 1_film 2_film
Tradycją naszej szkoły stały się już radosne i pełne atrakcji imprezy andrzejkowe. Również w tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował dla młodszych uczniów dyskotekę oraz tradycyjne wróżby. Nie zabrakło też lubianych przez wszystkie maluchy ciasteczek z przepowiednią oraz karaoke. W tym roku po raz pierwszy pojawiło się jednak "taneczne" karaoke - i jak się okazało przypadło wszystkim do gustu.
W drugiej części wieczoru starsi uczniowie świętowali podczas zabawy tanecznej i podczas spotkania z tegorocznymi absolwentami naszej szkoły, którzy udzielili nam wywiadu i opowiedzieli o nowych szkołach. Dziękujemy za przybycie:)
Wystawienie inscenizacji przez uczniów klasy III A Szkoły Podstawowej w Raciążu, pt.:,, Baśniowy ambaras" swoim rodzicom i dzieciom z klas I-III. Zachęcenie do korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki i czytania książek.
Wspólne świętowanie andrzejek przez uczniów klas I a i II b - wróżby, tańce przy muzyce , konkursy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego z wizytą w Szkole Podstawowej Specjalnej "Odzyskać Radość".
Szkoła prowadzi działalność oświatowo - rehabilitacyjną dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi, przebywających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla dzieci w Kraszewie-Czubakach. Uczniowie ze szkolnego chóru prowadzonego przez p. Katarzynę Skierkowską zaprezentowały małym pacjentom pieśni patriotyczne. Pieśni śpiewne w spokojnej tonacji były dla małych pacjentów jak kołysanki. Niektóre z dzieci nuciły melodie razem z artystami. Dla uczniów naszej szkoły to niesamowite przeżycie, widząc jak wiele radości daje chorym dzieciom ich śpiewanie, jak są szczęśliwe i jak się uśmiechają.
Dnia 27 listopada 2017 roku w klasie III b odbyły się warsztaty lepienia z gliny. Uczniowie wykonali piękne prace z gliny samoutwardzalnej, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji.
Klasy I a i III c wspólnie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie poznali historię powstania Święta Pluszowego Misia, bawili się wspólnie przy muzyce , brali udział w konkursie rozpoznawania słodyczy po smaku oraz w konkursach sprawnościowych. Na koniec został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,Mój Miś". Z klasy Ia I miejsce zajęła Maria Wychódzka, II miejsce Jakub Nowaczewski i III miejsce Krystian Brdak. Z klasy III c I miejsce zajęła Maja Borzymowska, II miejsce Otylia Dzięgielewska.
21 listopada 2017 r. uczniowie klasy I a i III c obchodzili wspólnie ,, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień", czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Uczniowie uczcili ten dzień poprzez zabawy integrujące, zabawy ze śpiewem , obdarowywanie się upominkami ( uśmiechnięte słoneczka, serduszka, słodycze). Na koniec uczniowie wyłonili spośród siebie króla i królową życzliwości.
"Postkarten auf deutsch" (pocztówki po niemiecku) to nazwa międzynarodowego projektu w którym biorą udział chętni uczniowie klas IV i VII szkoły podstawowej oraz II naszego gimnazjum.
W ramach projektu nawiązaliśmy na platformie eTwinning kontakt z uczniami i nauczycielami szkół europejskich ( i nie tylko), w których uczniowie uczą się języka niemieckiego.
Kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły nawiązało znajomość z swoimi rówieśnikami z Turcji, Grecji a nawet Stanów Zjednoczonych. Uczniowie mogą dzięki uczestnictwu w projekcie w praktyce wykorzystać i sprawdzić swoje umiejętności językowe , przekonać się, że języka niemieckiego uczy się na całym świecie i poszerzyć horyzonty.
Już wkrótce wyślemy pierwsze kartki pocztowe do naszych zagranicznych partnerów, a póki co utrzymujemy znajomość pisząc do siebie na platformie e Twinning :)
Od naszych partnerów otrzymaliśmy kilka fantastycznych zdjęć z pozdrowieniami po niemiecku i chętnie się nimi dzielimy:)
Dnia 14 listopada uczniowie klas trzecich a i c SP podziwiali wystawę obrazów : pt ,,Raciąż pędzlem malowany ,, Obrazy przedstawiają znane nam miejsca widziane oczami artystów. Malarze odkryli w Raciążu miejsca, które dały im inspirację do stworzenia pięknych dzieł . Uczniowie szybko odgadywali zagadki na obrazach . Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali namalowane zabytki i ulice naszej miejscowości oraz podziwiali piękno naszego miasta. Każdy uczeń po obejrzeniu wystawy postanowił też namalować pędzlem wybrane miejsce miejscowości Raciąż.
Dnia 14 listopada 2017 roku uczniowie klas: IIIa i IIIc SP w Raciążu,odwiedzili miejsce bardzo ważne dla naszej społeczności -jest to Pomnik Pamięci ofiar II wojny światowej. Uczniowie wraz z wychowawczyniami E. Kapelą i K. Nowaczewską zapalili pamiątkowe znicze. Chwilą ciszy w zadumie i skupieniu uczcili pamięć poległych i zamordowanych rodaków. Obok biało- czerwonych kwiatów uczniowie ustawili znicze w barwach narodowych.
Świętujemy nie tylko w szkole W dniu 11. listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskich obchodach narodowego Święta Niepodległości. Podczas mszy w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przedstawiający drogę Narodu Polskiego do odzyskania niepodległości . Następnie poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z innymi uczestnikami uroczystości przemaszerował do pomnika Pamięci Narodowej, gdzie wysłuchano okolicznościowych przemówień.
Udany debiut wokalny Marceliny Chyczewskiej
"Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego" - m. in. takimi słowami uczennica klasy IIIb Szkoły Podstawowej Marcelina Chyczewska wyśpiewała I nagrodę w kategorii klas I – III podczas I Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, organizowanego 20.10.2017 roku przez Szkołę Podstawową nr 2 w Płońsku.
Uroczysty koncert laureatów konkursu połączony z wręczeniem nagród odbył się 10 listopada w sali widowiskowo-kinowej MCK-u w Płońsku.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W naszej szkole 10 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z klas 5, 6, 7 oraz II, III gimnazjum, a także drużyna harcerska ZHP „Nieustraszeni” w odświętnych strojach z biało-czerwonymi kotylionami na piersi spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie obyła się uroczysta akademia. Na obchody z okazji odzyskania niepodległości przybył Burmistrz Miasta Raciąż pan Mariusz Godlewski.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Dyrektor szkoły pan Dariusz Mosakowski rozpoczął uroczystość, powitał zebranych gości oraz przypomniał jak wielkie znaczenie ma wolności i suwerenności Ojczyzny dla nas wszystkich.
Następnie zabrał głos Burmistrz, który wprowadził uczniów w świat historii, przypominając wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli.
Po części oficjalnej, chór szkoły oraz uczniowie z klas VI a, VII c, I a, III a zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przedstawiający drogę Narodu Polskiego do odzyskania niepodległości . Akademię zakończono Hymnem zaśpiewanym a capella .
Dnia 10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Raciążu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości . W tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia dla uczniów klas I , II, III, IV i V SP była przygotowana przez wychowawczynie klas III: p. M. Bednarską, p. E. Kapelę , p. K. Nowaczewską oraz p. A. Miszewską. Uroczystą dekoracje przygotowały: p. D. Wawrzyniak, J. Wawrowska, A. Drozd oraz wych. kl. III.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie uczniowie klasy III b zatańczyli poloneza. W dalszej części wystąpił szkolny chór przygotowany przez p. K. Skierkowską . Uroczystość miała przypomnieć tamte trudne czasy, kiedy to Polski nie było na mapie. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech rozbiorów Polski. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Z klasy I a wystąpili: Gabriela Koszela i Gabriela Sadecka, z klasy Ib : Klaudia Żółtańska i Filip Lewandowski , z klasy IIa : Aleksandra Woźniak, z klasy IIb : Stefania Falkiewicz, Julia Krupniewska i Piotr Czubkowski , z klasy IIIa: Lena Kownacka , Wiktoria Krysiak , Liliana Wochnowicz , Zuzanna Dalkiewicz , Julia Raszkowska , Amelia Marciniak , Wiktoria Art , z klasy IIIb wystąpili: Zuzanna Baranowska, Oliwier Grzejda , Michał Kapela ,Jan Świtalski, Franciszek Sadowski, Hubert Wyszyński, Kinga Załęska , Zuzanna Mochocka , Nikola Gierczak.
Klasa IIIa przygotowała ,, Taniec z Flagą”-wystąpił :Jakub Bielski, Krzysztof Cieśliński, Wiktor Żółtański , Adam Kowalski, Emilia Dobrzyńska, Małgorzata Fajdek , Nikola Peczyńska , Klaudia Sznajderowska .
Klasa IIIc przygotowała taniec narodowy ,,Krakowiak” , ubrana była w barwne, krakowskie stroje. Tym tańcem i oklaskami zakończyliśmy przedstawienie. Następnie wzruszona występami pani dyrektor Elżbieta Tobolska podziękowała młodym artystom.
Obchody Dnia Niepodległości są dla młodych Polaków chwilą wspomnień i refleksji nad historią Polski. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
W dniu 08. 11. 2017 r uczniowie kl. I a SP wraz z wychowawczynią Małgorzatą Sroślak byli z wizytą w Bibliotece Miejskjej oglądając wystawę pt. ,, Raciąż pędzlem malowany".
W dniu 6 listopada 2017 roku uczniowie klas 6 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy gdzie:
-poddali się świątecznemu nastojowi w Fabryce Bombek. Zwiedzili zakład produkcyjny, zobaczyli wszystkie etapy produkcji bombek choinkowych, między innymi dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie, dekorowanie. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych, które polegały na własnoręcznym pomalowaniu i dekorowaniu bombek.każdy z uczestników otrzymał przez siebie pomalowaną bombkę.
- następnie na specjalnie zaaranżowanych dwóch piętrach rozgrywali jeden z kilku scenariuszy laserowej potyczki w Laser Games-paintball laserowy.
- odwiedzili Manufakturę Cukierków, zobaczyli na własne oczy jak powstają cukierki i lizaki, każdy z uczestników wykonał swojego lizaka.
- spacer po Starym Mieście.
Dnia 31 października 2017r w Szkole Podstawowej w Raciążu w klasach trzecich odbył się w konkurs przedmiotowy Synapsik ,,MEN”, który miał charakter ogólnopolski. Jego celem było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu treści zawartych w pierwszych częściach podręcznika ,,MEN” dla klasy III.
Z klasy IIIa wzięło udział -8 uczniów : Julia Raszkowska, Małgorzata Fajdek, Michał Kłosiński, Liliana Wochnowicz, Klaudia Sznajderowska, Wiktor Kozakiewicz, Amelia Falkiewicz, Zuzanna Dalkiewicz, z klasy IIIb 4 uczennice: Marcelina Chyczewska , Zuzanna Baranowska, Maja Szymańska, Kinga Załęska i z klasy IIIc 3 uczniów: Bartosz Daniszewski, Kacper Czajkowski, Alan Kozłowski.
Konkurs polegał na rozwiązaniu przez uczniów testu obejmującego 24 pytania z zakresu treści polonistycznych, matematycznych i przyrodniczych.
Na rozwiązanie testu było 45 minut.
Uczestnicy konkursu poradzili sobie bez problemów z zadaniami konkursowymi.
Uczniów, którzy w konkursie zdobędą największą liczbę punktów, organizator uhonoruje nagrodami książkowymi oraz dyplomami laureata. Ponadto:
- każdy z uczestników konkursu, niezależnie od wyniku, otrzyma imienny dyplom uczestnictwa;
- każdy z uczestników konkursu, niezależnie od wyniku, otrzyma zestaw trzech zakładek edukacyjnych.
Wyniki konkursu ukażą się dnia 8 grudnia 2017 roku na stronie internetowej konkursu ,, Synapsik” dla klasy III SP.
25.10.17 r. w naszej szkole odbył się Rejonowy Konkurs Przyrodniczo- Plastyczny ,,Jesienny pejzaż"- malowanie farbami na żywo dla uczniów klas trzecich. I miejsce zajęła Dagmara Stawiska ucz. SP w Uniecku ( wych. Bożena Wiechowska), II miejsce Alicja Chylińska ucz. SP w Gralewie( wych. Lilla Biegaj), a III miejsce Otylia Dzięgielewska ucz. SP w Raciążu ( wych. Krystyna Nowaczewska). Wyróżnienia zdobyli Milena Piwowarska z SP w Krajkowie ( wych. Anita Wochnowicz), Magdalena Śmielak z SP w Uniecku, Aleksandra Daniszewska z SP w Gralewie oraz Wiktoria Krysiak i Michał Kapela oboje z SP w Raciążu. Nagrody książkowe ufundował Bank Spółdzielczy w Raciążu. Organizatorkami konkursu były: Ewa Kapela- wych. kl. IIIa i Krystyna Nowaczewska- wych. kl. IIIc.
W dniach 19-21.10.2017r. uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu brali udział w wycieczce do Krakowa. Uczniowie zwiedzali Zamek na Wawelu, Kościół Mariacki, krakowskie sukiennice, krakowski Kazimierz, bazylikę w Wadowicach, spotkali się w kościele Pijarów z jednym z zakonników krakowskiego zgromadzenia, poznali historię i cele zakonu, brali udział w Inwestyturze Rycerskiego Orderu św. Jana Kantego, patrona uczniów i wychowawców, spotkali się również z przedstawicielami Bractw Kurkowych.
VII Warszawskie Dni Techniki W dniu 20 października 2017r. uczniowie klas III gimnazjum podczas wycieczki do Warszawy uczestniczyli w wybranych zajęciach w ramach Warszawskich Dni Techniki, które są organizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Główne cele Warszawskich Dni Techniki to docenienie zawodu inżyniera i technika, zachęcenie młodzieży do nauki o technice, rozwój zainteresowań technicznych, zapoznanie młodzieży z techniką w życiu miasta oraz funkcjonujących w nim ośrodków naukowych i przemysłowych, poszerzenie wiedzy o aktualnym stanie techniki i innowacyjności zastosowań technicznych, preorientacja zawodowa młodego pokolenia, budzenie poczucia dumy z osiągniętych dokonań technicznych. Uczniowie brali udział w zajęciach na strzelnicy pneumatycznej, podczas których poznali techniki strzeleckie, obejrzeli wystawę broni oraz sami strzelali z broni pneumatycznej. Zwiedzili również hangar lotniczy, poznali historię powstania Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa oraz dowiedzieli się, że pracownicy Wydziału i studenci zajmują się badaniami w zakresie mechaniki, elektroniki oraz budowy i eksploatacji maszyn, a także wykonują szereg prac naukowo - badawczych i usługowych na potrzeby wojska i przemysłu obronnego - współpracując z wieloma cywilnymi i wojskowymi uczelniami i instytutami naukowo - badawczymi.
Uczniowie klasy IB SP samodzielnie przygotowywali zdrowe drugie śniadanie. Kanapki składały się z ciemnego pieczywa, chudej wędliny, sera i z mnóstwa surowych świeżych warzyw.
W dniu 18 października 2017r. wolontariusze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu dołączyli do akcji zorganizowanej przez Fundację Odzyskać Radość. Nasze wolontariuszki uczestniczyły w 2 Otwartym Dniu Czytania Chorym Dzieciom w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Kraszewie – Czubakach.
Celem akcji było propagowanie czytania bajek chorym dzieciom, wspólna zabawa i integracja.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Św. Jan Paweł II
W miesiącach od stycznia do czerwca 2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji ,, Extra szkolna stołówka z Delmą Exstra" koordynatorami której byli wychowawcy świetlicy szkolnej mgr Anna Drozd i mgr Dorota Wawrzyniak. Szkoła wygrała nagrodę drugiego stopnia - warsztaty edukacyjne na temat zdrowego żywienia, które odbyły się 18.10.2017 r. W warsztatach przeprowadzonych przez Banki Żywności uczestniczyli uczniowie kl.IV - VII, każdy uczeń wzbogacił wiedzę na temat gospodarowania żywnością, a na zakończenie spotkania otrzymał upominek.
Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu klas 5-7 SP i 2-3 Gim
W Naszej szkole 16 października 2017r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Raciąża p. Mariusz Godlewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Paweł Chrzanowski, Skarbnik Miasta p. Maria Karwowska, Inspektor do spraw oświaty p. Renata Kujawa, Ksiądz Proboszcz Wiesław Kosiński, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Dębkowska, Prezes PGKiM p. Andrzej Rybus–Tołłoczko, przedstawiciele Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Raciążu, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Uroczysta akademia odbyła się w hali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od przemówienia Kapelana Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Raciążu – Księdza Zbigniewa Klubę następstwem, którego było przekazanie sztandaru Kombatantów Wojennych pod opiekę uczniom Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu.
Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Mosakowski, który nakreślił kierunki pracy i rozwoju szkoły oraz złożył życzenia nauczycielom, pracownikom oświaty i emerytom. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom. Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Pani Beata Dziemian. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: Pani Joanna Wawrowska i Pani Bożena Wychódzka. Wyróżnione nauczycielki zostały zaproszone przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty na uroczystość wręczenia oznaczeń państwowych i resortowych w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.
Nagrodę Burmistrza Miasta Raciąż otrzymał Pan Dariusz Mosakowski. Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: p. M. Bielska, p. I. Cholińska, p. A. Drozd, p. K. Langiewicz, p. K. Nowaczewska, p. W. Stanowski, p. A. Tarnicka-Dymek, p. E. Waśniewska, p. J. Wawrowska, p. B. Wychoódzka.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły przygotowana pod kierunkiem pań: I. Dąbrowskiej i E. Obrębskiej. Program artystyczny prezentował z przymrużeniem oka szkolną rzeczywistość. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny prowadzony prze p. K. Skierkowską. Dekoracja sali wykonana została przez p. J. Wawrowską, A. Drozd i E. Wasilewską oraz upominki dla gości wykonali uczniowie świetlicy szkolnej pod kierunkiem p. D. Wawrzyniak, J. Milewskiej i A. Drozd
Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Pan Dyrektor Szkoły podziękował występującym uczniom i nauczycielkom, które przygotowały całość. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły, emerytów i zaproszonych gości.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej klas I-IV SP Dnia 13.10.2017r. odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie klas I- IV. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas II i III szkoły podstawowej (Karol Kosiński, Aleksandra Woźniak, Wiktoria Sikorska, Dawid Kołodziej, Wiktor Woźniak, Adam Dumiński, Maja Karpińska, Stefania Falkiewicz, Maja Włudzik, Patrycja Stępniak, Amelia Marciniak, Zuzanna Dalkiewicz, Krzysztof Cieśliński, Klaudia Sznajderowska, Małgorzata Fajdek, Wiktor Kozakiewicz, Marcelina Chyczewska, Zuzanna Baranowska, Zuzanna Mochocka, Nikola Gierczak, Nikolas Pakulski, Karol Woźniak, Bartosz Daniszewski, Kacper Czajkowski, Oliwier Szelągiewicz, Kornel Szelągiewicz, Maja Borzymowska, Otylia Dzięgielewska, Maciej Graczyk, Wiktoria Ziółkowska). Dzieci piosenką i słowem uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud , poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Pasowanie na ucznia klasy pierwszej Dnia 11października 2017 r. uczniowie klas pierwszych SP w Raciążu przeżywali ważną uroczystość pasowania na uczniów.
Wychowawczynie klas pierwszych przygotowały część artystyczną, w której to mali pierwszacy byli głównymi aktorami. Po części artystycznej zostali pasowani na uczniów klas pierwszych przez pana dyrektora naszej szkoły. Na uroczystość przybyli także rodzice i bliscy uczniów, którzy oglądali występy z dużym zaciekawieniem. Po ślubowaniu uczniowie otrzymali dyplomy pasowania na ucznia oraz drobne upominki od Rady Rodziców naszej szkoły. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.
Pierwszoklasiści podziękowali dyrekcji i wychowawczyniom kwiatami oraz pięknymi uśmiechami
Sztafeta dziewcząt kl. VII, II i III Gimnazjum wzięła udział w Mistrzostwach Rejonu w sztafetowych biegach przełajowych, które odbyły się 10.10.2017roku w Ciechanowie. W tej kategorii wiekowej startowało 10 drużyn, nasza Szkoła ukończyła rywalizację na V miejscu i uznajemy ten wyniki za duży sukces, ponieważ w większości sztafet biegały dziewczęta z klas gimnazjalnych, a naszą Szkołę reprezentowało osiem uczennic klas VII i dwie z gimnazjum. Więcej w Osiągnięcia 2017/2018
Czy Go kochamy?
Czy o Nim pamiętamy?
Czy znamy Jego nauczanie?
XVII Dzień Papieski był okazją, aby odpowiedzieć na te trzy ważne pytania. W naszej szkole dzieci pod kierunkiem katechetek włączyły się w obchody Dnia Papieskiego przygotowując szkolny kącik o Janie Pawle II, w którym znalazła się gazetka tematyczna i albumy wykonane przez uczniów. Społeczność szkolna miała również możliwość zapoznania się z sentencjami Ojca Świętego, które zachęcały do życia nadzieją.
6 października 2017 roku uczniowie powiatu płońskiego stanęli do rywalizacji w Mistrzostwach Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Uczniowie naszej szkoły i tym razem nie zawiedli, kończąc zawody na podium. Sztafeta mieszana klas IV zajęła III miejsce. Sztafeta dziewcząt ukończyła swój bieg na II miejscu i tym samym awansowała do Mistrzostw Rejonu. Chłopcy byli o krok od podium, jednak ostatecznie zajęliIV miejsce. Opiekunowie : Agnieszka Kopcińska ,Sławomir Jóźwiak. Więcej w Osiągnięcia 2017/2018
W dniu 05 października 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu XV EDYCJI KONKURSU EKOLOGICZNEGO "WISŁA INSPIRUJE" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa mazowieckiego. Więcej w Konkursy szkole 2017/2018
Spotkanie klas I-III SP z panem leśniczym - pogadanka na temat lasu i jego mieszkańców. Zabawa w leśne koło fortuny.
W ramach akcji Marszałka Województwa Mazowieckiego ,,Bezpieczny pierwszoklasista" zachęcenie wszystkich pierwszoklasistów do noszenia odblasków - otrzymanie przez dzieci odblasków.
3 października 2017 roku odbyły się w Płońsku Mistrzostwa Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych. Liczna grupa uczniów naszej szkoły wywalczyła awans do Mistrzostw Rejonu ,które odbędą się w Ciechanowie - Weronka Marciniak - V a , Amelia Kordalska -V a Kinga Wilczyńska - V a ,Patrycja Ossowska - V c ,Mateusz Piłat - V a ,Alicja Dalkiewicz - VI a ,Julia Leszczynska - VII a ,Tomasz Lewandowski - VII a ,Kamil Gawroń - VII a ,Aleksandra Chłopik -VII b ,Laura Gburczyk - VII c ,Krystian Schodowski -II a G ,Jacek Kopcinski - II b G ,Michał Lewandowski - II b G ,Patrycja Mazuchowska - IIIa G ,Jakub Kuźniewski - III a G ,Julia Bielska - III b G ,Aleksandra Kruszewska - III b G .Na podium w swoich kategoriach wiekowych stanęli : II miejsce Patrycja Ossowska ,III miejsce Laura Gburczyk ,II miejsce Krystian Schodowski ,II miejsce Aleksandra Kruszewska ,III miejsce Patrycja Mazuchowska .Opiekunami uczniów byli: Agnieszka Kopcinska ,Sławomir Jóźwiak ,Wojciech Stanowski ,Olgerd Wszałkowski .
W związku z obchodzonym pod koniec września Europejskim Dniem Języków Obcych również w naszej szkole miały miejsce liczne atrakcje promujące naukę języków.W piątek 29 września w czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum prezentowali swoim kolegom i koleżankom piosenki, wiersze i skecze w językach angielskim i niemieckim. W holu naprzeciwko sali gimnastycznej co przerwa zbierała się dość liczna publiczność podziwiająca prezentacje multimedialne, popisy wokalne a nawet kilkunastominutowe przedstawienie "Czerwony kapturek" przygotowane dla najmłodszych w dwóch językach - polskim i niemieckim. Dekoracje oraz uczniów biorących udział w szkolnych obchodach EDJO przygotowywali wszyscy nauczyciele języków obcych naszej placówki, a koordynacją wydarzenia zajęły się panie Iwona Dąbrowska i Marta Bielska.
W piątek, 22 września w szkole odbyły się uzupełniające wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie uprawnieni do głosowania mogli oddać swój głos na jednego z siedmiu kandydatów, którzy zgłosili chęć działania na rzecz szkoły i jej społeczności w roku szkolnym 2017/2018.
Wprawdzie kampanię wyborczą można w tym roku uznać za skromną, jednak wybory cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy bardzo wysoka frekwencja - w głosowaniu wzięło udział aż 95 % uprawnionych uczniów .
Na każdej przerwie przed salą nr 16, w której urzędowała komisja wyborcza oraz ustawiono urnę, ustawiała się kolejka osób chcących poprzeć swojego faworyta.
Do prezydium weszła czwórka uczniów, którzy uzyskali największą liczbę głosów - Eryk Pawlak, Natalia Chądzyńska, Kacper Chmielewski. Niekwestionowaną liderką okazała się Wiktoria Ratkowska, na którą zagłosowało aż 30% uczniów.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy :) Iwona Dąbrowska