Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Dnia 13 czerwca 2017r. w Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
Wychowankowie świetlicy wraz z uczniami ze Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali przedstawienie pt. "Koniec roku szkolnego".
W uroczystości wzięli udział rodzice oraz zaproszeni goście.
Po przedstawieniu wychowankom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy za udział w zajęciach świetlicowych.
Przekazanie karmy dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Pawłowie
Dnia 12 czerwca 2017r. uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Raciążu przekazali karmę dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Pawłowie.
W ramach akcji - "Burek sam nie poprosi o pomoc" zebrano 250kg produktów żywnościowych (Publiczne Gimnazjum - 160kg, Szkoła Podstawowa - 60kg i Świetlica Profilaktyczno - Wychowawcza - 30kg).
Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za duże zaangażowanie i zachęcamy do dalszej współpracy.
Koordynatorzy:
Aneta Kowalska, Małgorzata Traczyk, Joanna Milewska
Spotkanie z psychologiem - p. Iwoną Cholińską
W dniu 30 maja 2017r. w Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej zorganizowano spotkanie rodziców wychowanków świetlicy z psychologiem p. Iwoną Cholińską. Rodzicom przedstawiono propozycję objęcia ich dzieci od nowego roku szkolnego pomocą psychologiczną.
Pani Cholińska zaoferowała również wsparcie samym rodzicom, zwłaszcza w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Zebrani pozytywnie przyjęli propozycję takiej współpracy, a następnie przedstawili swoje potrzeby, pomysły i oczekiwania. Wszyscy zgodnie podkreślali, że obecność psychologa w środowisku szkolnym jest wręcz niezbędna.
Dzień Matki
26 maja 2017 r. w Świetlicy Profilaktyczno- Wychowawczej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, w której uczestniczyły mamy wychowanków. Dzieci własnoręcznie przygotowały poczęstunek, złożyły najserdeczniejsze życzenia i wręczyły kwiaty. Dziekujemy wszystkim mamom za przybycie i zapraszamy za rok.
25 kwietnia 2017r. wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej wzięli udział w happeningu z okazji Dnia Ziemi. Podczas spaceru ulicami miasta Raciąża dzieci zaprezentowały wykonane przez siebie prace oraz hasła propagujące zachowania proekologiczne.
Organizatorkami tej uroczystości były: p. Aleksandra Wiśniewska, p. Edyta Waśniewska, p. Edyta Brodowska, p. Agnieszka Kalinowska, p. Joanna Milewska i p. Elżbieta Sadowska.
Konkurs "Ekologia na co dzień"
W ramach konkursu „Szkolny klub ekologów” w Miejskim Zespole Szkół w Raciążu odbył się konkurs plastyczny – „Ekologia na co dzień”.
Prace dotyczyły tematyki ekologicznej z uwzględnieniem segregacji lub recyklingu.
I miejsce w Szkole Podstawowej zajęła Natalia Ciarczyńska, która swoją pracę przygotowywała na zajęciach plastycznych w Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej.
Spotkanie z policjantem
30.03.2017r. w Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej gościliśmy Pana Roberta Kędzierskiego – policjanta Komisariatu Policji w Raciążu.
Celem wizyty była rozmowa na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Pan Robert opowiadał dzieciom o niebezpieczeństwach, z którymi mogą się spotkać podczas odwiedzania nieodpowiednich dla nich stron internetowych.
Dnia 30.03.2017r. w ramach konkursu „Szkolny klub ekologów” zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej wzięli udział w mini warsztatach – „Ekologia na co dzień”.
Głównym celem spotkania było:
* włączenie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w pracach związanych z ochroną środowiska,
* propagowanie postaw i zachowań ekologicznych,
* promowanie akcji ekologicznych organizowanych na terenie Miejskiego Zespołu Szkół w Raciążu,
* rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody,
* uwrażliwienie na problematykę związaną z segregacją śmieci.
Dnia 27.03.2017r. wychowankowie świetlicy wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w warsztatach teatralnych w Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu.
Podczas zajęć dzieci samodzielnie mogły wykonać maski teatralne, a także dzięki ćwiczeniom prowadzonym przez instruktora mogły zobaczyć, jak wygląda przekazywanie treści na deskach teatru. Uczniowie przymierzali kostiumy aktorów, wspaniale się bawili i na pewno na długo zapamiętają tę wizytę.
Dnia 24.03.2017r. wychowankowie świetlicy wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu z niezwykłym podróżnikiem i miłośnikiem Afryki – p. Robertem Gondkiem.
Jest to podróżnik zafascynowany Afryką, jej kulturą, ludźmi i przyrodą. Odwiedził już wiele państw w Afryce – między innymi Kenię, Ugandę, Rwandę, Burundi, Zambię, Namibię, Etiopię. Obecnie prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia z chęcią i pasją opowiada o miejscach które odwiedził.
Poznaliśmy sławną piątkę, najgroźniejszych zwierząt afrykańskich. Są to: lew, lampart, słoń, nosorożec i bawół. Ciekawostką jest to, że nie wszystkie są drapieżnikami. Świat zwierząt afrykańskich jest bardzo bogaty i różnorodny. Byliśmy zafascynowani opowieściami o bliskich spotkaniach z lwami, lampartami czy gorylami górskimi.
Podróżnik swoje relacje uatrakcyjniał muzyką i filmami dokumentującymi jego podróże i trekkingi.
Dzięki panu Robertowi powędrowaliśmy przez tropikalne lasy i sawanny pełne niezwykłej flory i fauny. Przekonaliśmy się jak różnorodna i niezwykła jest Afryka.
Mamy nadzieję, że kiedyś i my będziemy podróżować po tym niezwykłym kontynencie.
W okresie przedświątecznym wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej wykonali dekoracje symbolizujące Święta Wielkanocne, zmienili wystrój świetlicy oraz ozdoby okienne.
Akcje charytatywne i ekologiczne
Wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej biorą udział w akcjach organizowanych na terenie Miejskiego Zespołu Szkół w Raciążu:
„Ferie na sportowo bezpiecznie i zdrowo 2017”
Wychowankowie świetlicy wraz ze swoimi opiekunami – p. J. Milewską i p. S. Kwasiborską wzięli udział w feriach zimowych zorganizowanych na terenie Miejskiego Zespołu Szkół w Raciążu.
W pierwszym dniu ferii odbyły się zajęcia:
* Rozwijamy nasze talenty – konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową
(A. Wiśniewska i J. Milewska),
* „Święto biblii” – przygotowanie do projektu edukacyjnego (A. Wróblewska i E. Romanewicz),
* Co jest zdrowe, a co szkodzi naszemu zdrowiu? (E. Waśniewska),
* Gry i zabawy na wesoło – wyścigi drużynowe (S. Jóźwiak i A. Kopcińska),
* Gry i zabawy z piłką koszykową dla dziewcząt i chłopców (O. Wszałkowski),
* Daf – Kennerkochen – przygotowanie uczniów do konkursu PWN,
* Co wiemy o społeczności żydowskiej w przedwojennym Raciążu (B. Leszczyńska),
* BRD – przygotowanie do konkursu – ćwiczenia na rowerze (I. Sadowska i E. Wasilewska).
W drugim dniu ferii odbyły się zajęcia:
* Wiem co jem – warsztaty kulinarne (A. Wiśniewska, J. Milewska, I. Sadowska i S. Kwasiborska),
* Nałogi i zapobieganie nałogom (E. Waśniewska),
* Gry i zabawy na wesoło – wyścigi drużynowe (A. Wiśniewska, J. Milewska, S. Jóźwiak),
* Gry i zabawy piłką nożną – zajęcia w ramach programu profilaktycznego – „Trzymaj formę” (S. Jóźwiak),
* BRD – przygotowanie do konkursu – ćwiczenia na rowerze (I. Sadowska i E. Wasilewska).
W trzecim dniu ferii odbyły się zajęcia:
* Szukamy skarbów – gra terenowa (A. Wiśniewska, J. Milewska, S. Kwasiborska, A. Kopcińska i S. Jóźwiak),
* Spotkanie ze strażakami i ognisko z pieczeniem kiełbasek (A. Wiśniewska, J. Milewska, S. Kwasiborska, A. Kopcińska i S. Jóźwiak),
* Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem – zajęcia w ramach programu profilaktycznego – „Trzymaj formę” (O. Wszałkowski),
* BRD – przygotowanie do konkursu – ćwiczenia na rowerze (I. Sadowska i E. Wasilewska).
W czwartym dniu ferii odbyły się zajęcia:
* Drużynowy konkurs wiedzy na temat właściwego odżywiania się i aktywności fizycznej – zajęcia w ramach programu profilaktycznego – „Trzymaj formę” (O. Wszałkowski),
* Mam talent, czyli pokaż co potrafisz – konkurs (A. Wiśniewska, J. Milewska i W. Stanowski),
* Taniec towarzyski (K. Langiewicz),
* Halowy Turniej Piłki Nożnej (S. Jóźwiak).
W piątym dniu ferii odbył się wyjazd na basen do Płońska – gry i zabawy w wodzie (A. Wiśniewska, E. Kisielewska, A. Rogowska i W. Stanowski).
Poza tym wychowankowie świetlicy wraz z opiekunami – p. Joanną Milewską i p. S. Kwasiborską w drugim tygodniu ferii zimowych uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez MCKSiR w Raciążu.
Konkurs – „Szkolny klub ekologów”
W ramach konkursu „Szkolny klub ekologów” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej wraz ze swoimi opiekunami prowadzili cyklicznie gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym Miejskiego Zespołu Szkół w Raciążu– „Moja EKO-szkoła”, która informowała o akcjach ekologicznych prowadzonych w naszej szkole:
· zbiórka makulatury (grudzień),
· zbiórka zużytych baterii i przenośnych akumulatorów (styczeń),
· zbiórka plastikowych nakrętek (luty),
· segregacja śmieci (marzec),
· sprzątanie świata – „Międzynarodowy Dzień Ziemi” (kwiecień).
20.12.2016r. w Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, pt.”Betlejemska Dobranocka”.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: władze naszego miasta, przedstawiciele samorządowi, Dyrekcja szkoły, wychowawcy oraz rodzice. Swoją obecnością zaszczycił nas p. Andrzej Kowalski – kierownik szkolenia praktycznego i nauczyciel Zespołu Szkół w Raciążu, który okazał swoją bezinteresowną pomoc podczas oprawy muzycznej naszego przedstawienia.
Wychowankowie świetlicy w ramach prezentu otrzymali nieodpłatne korzystanie z seansów filmowych w „Kinie za Rogiem” mieszczącym się przy MCKSiR w Raciążu oraz stół do ping-ponga.
Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za udział w naszym przedstawieniu i Wigilii.
Joanna Milewska
Warsztaty kulinarne
12 grudnia 2016r. wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej wraz z opiekunem p. Joanną Milewską wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Miejskim Zespole Szkół w Raciążu.
Zajęcia zorganizowane były przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciążu.
Wiele osób myśli, że zdrowe odżywianie wymaga ogromnej ilości czasu na przygotowanie potraw, zdolności kulinarnych i specjalnych, trudno dostępnych składników. Na warsztatach uczniowie przekonali się, że już godzina wystarczy, aby przygotować pełnowartościowy posiłek – bez mrożonek i półproduktów z puszki czy proszku.
Wspólne gotowanie przebiegało w kameralnym gronie i miłej atmosferze.
Po przygotowaniu dań nastąpiła konsumpcja.
Odrabiamy lekcje
Zabawa w świetlicy